Köşe Yazıları

CIAO BELLA

25 Nisan İtalya’da çok önemli bir gün. Faşist Mussolini iktidarının İtalyan partizanlar tarafından yıkıldığı Kurtuluş Günü, 76. yıl dönümünde ülkede düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Geçen sene olduğu gibi bu yılda Bologna’da ki kutlamalara katıldım. Gerçi geçen sene başka şansım yoktu kutlamaların yapıldığı Pratello sokakta oturuyordum.

Markete gitmek için kapıdan çıktığımda her yer Gökkuşağı ve kırmızı renk bayraklarla duvarlar fotoğraflarla donanmıştı. Bu yıl ise Milano’dan özellikle kalkıp gittim.

Özel gün kutlamalarını seven biri olarak güzel bir hafta sonu kaçamağı oldu.

Geçen yıl sokağa çıkma yasağı uygulandığı için halk evlerinin balkon, teras ve pencerelerine çıkarak Nazi işgaline direnişte büyük rol oynayan partizanların marşı olarak da bilinen “Ciao Bella” halk şarkısını söylemişti.

Bu yıl ise organize edilmiş etkinlikler vardı yüksek korona rakamlarına rağmen ellerinde içki bardakları ile güneşli havayı da fırsat bulan çoğunluğu öğrenci grupları ile sorunsuz geçen kutlamalar yapıldı.

Geçirdiğim bir kaç saat içinde ne bir polis ne de sarhoş birini gördüm. Kurtuluş günü kutlamaları haricinde meşhur dondurmacı Gianni’nin “Bologna Ride” ve “Kiss” adını verdiği çok lezzetli dondurmasını külahla elime alıp karşıki duvarda oturup yemesini nasıl özlemişim.

Otele çantamı bırakır bırakmaz ilk işim kulelerin hemen yanında ki minik dukkana gidip Arjantin usulü kıymalı Empanada sipariş etmek oldu.

Yok böyle Empanada Arjantina’da bile böylesi zor bulunur.

Mutlu bir hafta diliyorum

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı