Köşe Yazıları

Cinnet Hali

Ne söyleseniz, ne söylesek haklıyız ama eksik. Çünkü haklı olmamız düzeltmiyor, bitirmiyor, önlemiyor. Bu kısır döngü devam ettikçe de değişen bir şey olmayacak. Toplumun ciddi bir yüzdesi psikolojik sorunların içinde. Kendini bilenler psikolojilerindeki dertlerin farkında, belkide asıl sorun hasta olduklarını bilmeyenlerde.
Yeni gündem bir kez daha “kadın cinayetleri.”
Aslında “insan katliamı” demek daha doğru olur. Yıllarca gazetelerde çalıştığım için neden gündemin kolayca kaydığına şahidim. Sorunların çözümü için bilimsel araştırmalar yapılmadan linç edercesine caninin üzerine bina edilerek bir nevi örtbas yapıldığını gözlemlerim.
Hep kadın cinayetleri olur, hep konuşulur yeni bir canilik olunca alevlenir ve söner.
Toplum cinnet halinde;
Ekonomik sorunlar mı?Psikolojik sorunlar mı?Sosyolojik sorunlar mı?Vahşet bu kadar gündemde kalınca ezilen, horlanan, tehdit altında inleyen kadınları bu haberler susturuyor mu? Gündemde bu kadar tutulunca acaba hasta ruhluları teşvik etmiyor mu? Ya da kadını dolaylı yoldan tehdite kapı açmıyor mu? “İtiraz edersen, beni terk edersen sonun böyle olur!”
Aklıma geliyor; yıllarca eğitim dünyasının içinde bulundum, gözlemledim ve şunu farkettim; az çocuk sayısı paylaşma, anlama, empati yapma özelliklerimizi köreltiyor mu? Hakkına razı olmak, sevilmek, dışlanmak, kabul görmek, paylaşmak, hayır, olmaz vs. hep kalabalıklarda yaşanabilen haller değil mi?
Sadece istemediğine erkek mi razı olacak?Kadınlar istenmediği zamanlar çok mu normal?
Hastalık sadece bir cinsiyete indirgenmemelidir diye düşünüyorum. Psikologlarımız gerçekten ķonularına hakim mi? Hani hastamıza doktorumuz teşhis koyunca bir başka hekime gitme ihtiyacı duyarız, yanlış teşhis konduğunada da bazen şahit oluruz. Psikologlarda da aynı durum olabilir mi? Psikolog sadece 10 dakika dinleyerek bir iki ilaç vererek sorunu çözebilir mi?
Evet sorular sorular.. Cinayetler tüm dünyanın ortak sorunu. Biz bu sorunu sadece müspet ilimlerle sanki çözemeyecek gibiyiz. Biraz da manevi alemin hekimleri göreve gelmeli herhalde. Siz ne dersiniz sevgili dostlar?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Celal Sayman

Gazeteci - Yazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı