Köşe Yazıları

ETNA’YA YOLCULUK

Yıllar önce Malta tatilimizde tur ile günü birlik feribotla Sicilya’ya geçip Etna ve Katanya’yı gezmiştik. O benim ilk Sicilya gezimdi hep aklımdadır.

Son günlerde bildiğiniz gibi Etna çıldırdı. Coştu…..hızını alamıyor….Yeniden faaliyete geçti lav püskürtüyor…Haber üzerine haber “Etna Yanardağı son 8 günde 6 kez lav püskürtü” falan
Sosyal medyada ki fotoları, haberleri yakın takibe aldım ama beni kesmedi gidip görmek istedim

Instagramda gördüğüm bir fotonun dayanılmaz cazibesine kapılıp sabahın ilk ışıklarıyla beraber kendimi Milano tren garında buldum. Pandemi nedeniyle Milano kırmızı zon yani çok mecbur kalmadıkça seyahat yasak. Tren garına girmeden önce form dolduruyoruz ad soyad gidecegimiz adres falan ama formları kime veriyoruz?

Kimseye!!!! Bu Italya’ya hayranlığım bu yüzden ya ..

Form doldurucağım diye trenini kaçıranlar bile var. Trenler full servis yapmadığı için fiyatlarda pahalı haliyle..Tek yön biletin 125 Euro olduğunu öğrenince biraz keyfim kaçmadı desem yalan olur ama kafaya konmuş bir kere Etnaya gidilecek…

Milano Katanya arası 14.5 saat Napoli’de yarım saat mola sonra intercity treni ile yataklı gece trenine geçtik. 4 kişilik yataklı vagonda tek benim olmamın mutluluğunu kelimelerle ifade bile edemem.

Tren daha hareket etmeden bilet ve pasaport kontrolden geçtik biletçi gece kapıyı kilitlememi sıkı sıkı tembih etmekle kalmayıp nasıl kilitleyeceğimide gösterdi. Trene binen birkac silahli poliste guvenlik endişesi yaratmadı.
Koltuğun üzerinde hazırlanmış poşetlerden battaniye, yastık, çarşaf, dezenfekte, maske, sabun çıktı. Çarsafların beyaz öteki olması ayrı bir memnuniyet yarattı.

Gecenin karanlığı yerini günün ilk ışıklarına bıraktı güneş doğarken Sicilya Adasına girmiştik bile. Bütün gece hiç uyumadim…uyuyamadım o kadar heyecanlıydim ki

“Mutluluk gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil.” – Epiktetos tarafından beni tarif edilerek söylemiş sanki.

Katanya’ya ulaşmadan 15 dakika önce aksamki gorevli çocuk espresso, çikolatalı bisküvi ve kutuda meyve suyu getirdi.

14.5 saatlik yolculuktan sonra hafif ama tatlı bir yorgunlukla trenden inerken Sicilya’ya daha sık gelmeliyim dedim.

Harika bir hafta diliyorum

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı