Köşe Yazıları

EXPO BAHANE DUBAİ ŞAHANE

Dubai’ye gitmek için bir çok neden sayılabilir bu yıl özellikle Expo 2020’nin bu güzel şehirde kutlanması ayrı bir heyecan ve hareketlilik katıyor.

*Her 5 yılda bir düzenlenen Expo geçen yıl Covid 19 nedeniyle ertelenmiş bu yıl 1 Ekim 2021 ile 31 Mart 2022 arasında yapılıyor ve bu süre içinde 25 milyon ziyaretçi bekleniyor.

*Dünyada ilk kez 1851 yılında Londra’da başlayan Expo tarihinin en büyük fuarını yaşıyor. 4 km’lik bir alan içeriğsinde 192 pavilyon var. Bir gün içerisinde gezmek aklınızın ucundan bile geçmesin.

*Emirates Havayolları Expo 2020’nin resmi havayolu sponsoru. Kendilerinden alınan biletlere bir çok indirimler yada ücretsiz olanaklar sağlıyor. Expo’ya bir günlük ücretsiz giriş yada ücretsiz PCR testi gibi.

*Emirates sizin bütçenizi aşıyorsa kısa bir süre önce Avrupa Dubai seferlerine başlayan Vizz Havayollarını alternatif olarak düşünebilirsiniz 50 Euro altında bile biletler var.

*Fırsat, hareketlilik ve sürdürülebilirlik Expo 2020’nin temaları. İlk kez bir Arap ülkesinde kutlanması ise ayrı bir özellik katıyor.

* Ziyaretçilerden aşı kartı ve Negatif test sonucunu göstermeleri isteniyor. Bu konuda gayet ciddiler.

*Dubai ile yaşanan sorunlardan dolayı Türkiye son anda katılmaya karar vermiş ve pavilyon 20 gün gibi kısa bir sürede hazırlanmış.

*Türkiye pavilyonu bize çok etkileyici gelmedi açıkçası ama görevliler bizim Türk olduğumuzu öğrenince çok ilgilenip, bilgilendirmeye çalıştılar. Misafirlere Türk çayı da ikram ediliyor sanıyorum fakat biz oradayken daha demlenmemişti.

*BAE müslüman bir ülke olduğu için içki içmek yasak ama İrlanda Köyü var biz orda hem içkilerimizi yudumladık hem de dinlendik. Atmosferi bizi İrlanda’ya ışınladı bir anda.

*Bizim bir günlük ziyaretimizde her pavilyonu gezme şansımız olmadı sadece ilgimizi çeken ülkelerin içlerine girdik. Malezya dans gösterisi çok ilgimizi çekti. Ben özellikle değişik kültürleri seven biri olarak, ilgimi çekti.

*Ziyaretçi ettiğimiz pavilyonların içinde, Rusya gerek Mimari yapısı gerekse konsept olarak en etkilendiğimiz ve en çok vakit geçirdiğimiz oldu. Mimari Tchoban Speech’e büyük bir alkış. Gerçekten özenerek yapılmış.

*Sadece kadınlar için yapılmış pavilyon da ilginçti. 2015 Milano Expo’sunda yoktu böyle bir tema.

*BAE’nin kendi pavilyonlarına giremedik çünkü çok uzun bir kuyruk vardı ve bizimde fazla vaktimiz yoktu.

Eğer vaktiniz varsa ve şartlarınız uygunsa Expo bitmeden Dubai’yi bir ziyaret edin derim, özellikle kışın soğuk günlerinde içinizi ısıtan bir havası var.

İyi bir hafta dilerim.

*Yemek olayına gelirsek Milano 2015 Exposu yanında çok sönük kalmıştı. Biz sadece Portekiz pavilyonunda satılan geleneksel Natalarından ve birer bardak kahve aldık, o bile çok pahalıydı. Ayrıca tezhgahlarda satılan kutuda dondurma müthiş lezzetliydi.
Aslında bizim yemek yemememizin sebebi fiyatlarının pahalı olmasından değil de çok ilgimizi çekmemesinden oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı