Köşe Yazıları

Güçlü Silahını Yakından Tanı ; ’’Kırmızı Dudaklar ‘’

‘’Ben buraya nasıl geldim?’’ dediğini duyar gibiyim. Hiç telaş yapma , çılgınca keyif alacağını düşündüğüm bir konu içerisine alıyorum   seni ,müsaadenle elbette !

Kozmetik reyonlarının alt üst edilmesine sebep olan , bir çoğumuzun estetik bulduğu, mağaza kabinlerinden fatura kuyruklarına kadar  her 10 kadından 9 ‘unun olmazsa olmazı ‘’Kırmızı Ruj’’ hakkında konuşacağız bugün.

Esmer,sarışın,kumral ,bronz ten demeden her cilde uygun bir tonu mutlaka bulunan ,aylık bütcemizin canına okuyan, davetlerde ve kutlamalarda baş döndürmek isteyenlerin onsuz yapamadığı şu kırmızı ruju kim çıkardı yahu başımıza!

2.Dünya savaşı sırasında bir dermatolog olan ‘’Hazel Bishop’’ tarafından üretildi ilk ruj. Hatta kalıcılığı ile ‘vay anasını’ dedirtecek cinstendi. Aşina olduğumuz çevir-aç formunu ise 1923 yılında aldı.

Biraz daha geçmişe gidecek olursak ruj kullanımı ile ilgili ilk kayıtlara Antik Mısır da rastlıyoruz…(Şaşırmadık değil mi?).O dönemde Cleopatra’ya özenen mısırlı kadınlar kırmızı dudak boyası elde etmek için akıl almaz yöntemlere başvurmuşlar. Tabi o zamanlar bu ateşli kırmızılar değil halkın favori renkleri siyah ve mavi idi. İşin kötü yanı ise bu rujların yüksek kimyasal içermesi nedeni ile ölümlere sebebiyet vermesiydi! Ah biz kadınlar güzellik uğruna çekeceğimiz çile ne zaman mevzu bahis oldu ki..

Tarih falan dedik ama hala açıklanamayan bir nokta varsa o da kırmızı ruju vazgeçilmez kılanın ne olduğu ..O halde hemen bir araştırma sunmak istiyorum sana ; Manchester Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre erkekler kırmızı rujlu dudaklara 7.3 saniye , pembe rujlu dudaklara 6,7 saniye ,ruj uygulanmamış dudaklara ise 2.2 saniye kadar baktıklarını itiraf etmişler! Çıkarken çantana kırmızı bir ruj mu atsan diyorum. Nerde ne zaman lazım olacağını bilemezsin.

Duyduğunda şok etkisi yaratacak bir bilgi paylaşayım seninle. 1700lerin Amerika’sında erkekler eğer partnerleri flört döneminde ruj sürdüyse evliliklerini iptal edebiliyorlardı! Akıl alır gibi değil lakin sevgili ‘’Kırmızı’’ tarihin her noktasında bir gömlek lekesine sahip ..

Bu kadar derine inmişken bunu söylemeden edemeyeceğim; Hitlerin kırmızı rujdan nefret ettiğini biliyor muydun?

Başarılı bir kariyer ve sorunsuz bir iş hayatı kadar seni neşelendirecek bir şey var ise o da kesinlikle doğru ‘’kırmızı’’ ruju bulman değil mi? Bugün cazibenin merkezi olan kırmızı dudaklar 20.yy başlarında oy hakkı için mücadele eden, tutucu ahlaki kodlara karşı çıkan kadınların güçlerinin bir sembolü haline geldi.

Kadın imajına çekici bir duruş kazandıran kırmızı dudakların kadın gücünü sembolize ediyor oluşu kulağa bir hayli hoş geliyor doğrusu.

ABD savaş döneminde ‘’Zafer Kırmızısı’’ adını alan kırmızı rujlar kadınlarda yurtseverliğin de simgesi haline geldi. Hatta ve hatta hükümet verimi arttırmak için savaş sanayisinde çalışan kadınların giyinme odaların ‘’Kırmızı ruj’’stoğu bulundurulmasını emretti. Tüm bu desteğin üzerine ABD nin en büyük ruj üreticisi Tangee ‘’Savaş, Kadınlar ve Ruj’’ kampanyası düzenledi. Bunun devamında ilhamı sağlam yerden alan markalar sloganlarını ‘’Savaş Kırmızısı’’ ‘’Yurtsever Kırmızı’’ gibi isimlerle değiştirdi.

Yüksek ihtimalle kırmızı mat rujlar seninde gönlünü fethediyor değil mi? Mat rujunda bir çıkış tarihi var elbette.Tarihte ilk mat ruja 1960larda rastlıyoruz. Nerede mi? Elbette pin-up kızlarının nefis makyajlarında!

Konu çok uzadı farkındayım ama ortak zaafımızı yakalamışken film sektörünün  ‘’kırmızı’’sından bahsetmeden vedalaşmayalım.

1920lerin siyah beyaz filmlerinde aktristeler siyah ruj kullanırlardı .Peki neden zamanki filmler renge çok hassastı ve kırmızı renk ekranlara renksiz dudaklar olarak yansıyordu.Aktiristlere özenen kadınlar ise iddialı kırmızıları bir kenara bırakıp bordo rujlara yöneldiler.

Şimdi geldik en can alıcı noktaya; Bir rivayete göre her gün ruj süren bir kadın ömrü boyunca 1 kg ruju yutuyor! Hadi canım sende’ diyeceksen eğer bu bilginin epey sağlam yerden tedarik edildiğini belirteyim. Konu güzellikse eğer hiçbir kadın risk almaktan korkmaz değil mi?

Hadi şimdi birbirimize karşı dürüst olalım; Dönem ,mekan  ve zaman değişmeksizin cebindeki son kuruşu hakkeden bir şey varsa o da yeni bir ‘’Kırmızı Ruj’ ’Aynanın önünde  yeni bir ‘’Kırmızı’ya her zaman yer vardır !

Dokunduğu yeri güzelleştiren ‘’Kadın’’ larımıza..

Güzel kalmanız dileği ile..

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Seda Topak

Influencer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı