Köşe Yazıları

İTALYA’DA BABALAR GÜNÜ

Babalar günü dünyanın öteki ülkelerinin aksine İtalya’da farklı bir günde kutlanıyor.. San Giuseppe (Aziz Joseph) yani bizde ki ismiyle Yusuf’un ölüm günü olan 19 Mart’ta.

Yusuf bilindiği gibi İsa’nın üvey babası, Meryem’in eşi, katolik kilisesi için özellikle Sicilya’da çok önemli bir figür. İsa’nın babasının herkese örnek olduğu inanılışından dolayı özellikle Yusuf’un ölüm gününde kutlanılıyor.

Gelelim benim için en önemli bölüme. Zeppole di San Giuseppe diye babalar gününe mal edilmiş bir tatlı var. Kızartılmış, içi krema ile doldurulmuş üzeri şekerlendirilmiş kiraz ile süslenmiş.

Bir çeşit Donat gibi diyebilirim aslında hafif ve lezzetli. Hayatın anlamı eşittir şekerli mamuller olan ben İtalya’ya adım atar atmaz yıllar önce keşfettim tabii bu harika lezzeti ama babalar gününe özel olduğunu anlamamıştım onuda zaman geçtikçe öğrendim.

Dün Milano merkezde dolaşıyorum, bizim İstiklal Caddesi yada Oxford Street’imiz tarzında Corso Buenos Aires adlı meşhur caddede alış veriş yapıyorum birden burnuma taze ekmek kokuları geldi hemen kokuyu takip ettim birde ne göreyim pastanenin vitrininde onlarca Zeppole di San Giuseppe’ler beni burdan kurtar diye bana bakıyorlar.

Normalden biraz daha büyükler yani kaç tanesini yiyebilirim ki? Neyse pastaneden içeri girdim girmemle ismi aklımdan gitti. Satıcıya bir tane Giuseppe dedim. Zavallı kadıncağız anlamadı bu Avrupalılar zaten bir garip biz Türkler gibi çabuk düşünemiyorlar genel olarak konuşuyorum.

Bir sessizlik oldu tekrar sordu ben tekrar Giuseppe dedim yine anlamadı Halbuki elimle işarette ettim. Neyse benden sonra sırada ki yakışıklı olduğunu düşündüğüm ama yüzünün yarısını kaplayan maskeden dolayı çok emin de olamadığım Italyan Zeppole dedi de kriz anında çözüldü.

Bende mutlu bir şekilde sevindirik olarak elimde minik beyaz poşetimle pastaneden ayrıldım.

Zeppole’nin Napoli doğumlu olduğunu biliyoruz ve başka bir sevdiğim tatlı türü olan Rum Baba’da şehrin geleneksel tatlılarından. ( Rum baba aslında ilk kez Paris’te yapılmış)
Hemen belirtmek istiyorum Zeppole’nin tatları yöreden yöreye değişiyor.

En beğendiğim Güney Italya’nın sahil kasabası Monopoli de minik bir pastanede ki olmuştur. Fırında yapılmış olanı kızartılmışından çok daha hafif ve lezzetli. Süpermarketler de kutuda 2 li satılıyorlar.

İyi bir hafta diliyorum. Sevgi ve sağlıkla kalın

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı