Köşe Yazıları

Poz Verme Sırası Sende!

Hepimizin bildiği üzere evde bulundugumuz  süreclerde yapabilecek aktivitileri tüketiyor ve zamanımızın bir çoğunu sosyal medyada aktif olarak geçiriyoruz.Tabi hal böyle olunca sosyal medya paylaşımları hayatımızın bir parçası olur hale geldi.

Sosyal medyada aktif olabilmek adına kullanabilecek görseller arıyoruz çoğu zaman.Malum kafelerde bahçelerde çok sevdiğimiz alanlarda çektiğimiz karelerin stoklarını çoktan tükettiysek evimizin huzurlu ortamında kendimize ait bir köşe yaratma zamanı gelmiş demektir.

Öncelikle ev ortamında da gayet kaliteli görseller elde edebileceğimizi bilelim.Eğer küçük hileleri bilirsek görselleri oluşturmak o kadar  keyifli olacaktır.

İşe kullanacağımız alanın ışık hafızasından başlayalım.Alanınn ışık gücü ne kadar iyi olursa ko kadar iyi kareler alacaksınız.

Kullanacağınız bir alan yaratma sansınız var ise açık renk duvarları tercih edin.Hatta duvarınızı uyumlu küçük afişler ,duvar halıları ile daha etkin hale getirebilirsiniz.

Alanınız yok ise beyaz bir  kapı sizin için ideal olacaktır.

Zamanlayıcı kullanın.Telefonunuzu bir objeye yaslayın ve sabitleyin (Edinebiliyorsanız bit telefon tutacağı edinin böylelikle kendi karelerinizi kendiniz çekmiş olacaksınız)

Gelelim işin poz kısmına.Doğru kareyi doğru zaman ve alanda yakalamal kadar duruşunuzda büyük oranda etkilidir.

Bu arada yazının sonunda fotograf çekmek için doğru sattlere değineceğiz.

1)Odayı gözlerinizle tarayın:Başınızı gözlerinizle aynı hizaya bakacak şekilde odada gezdirin.Anlık ifadeler yakalamanıza yarayacaktır.

2)Modunuzda değilseniz:Gözlük kullanın!İfadenizdeki düşüklüğü gizler ve kareyi güçlendirir.

3)Objeler kullanın:Plaklar fotograf makinaları kitaplar.Örneğin yere uzanıp yüz hizanızda bir plak tutabilirsiniz.

4)Ellerinizi kullanın:Ellerinizi saçınıza belinize pantolon ceplerinize koyarak duruş yakalayın.Bu kareye hareket katacaktır.

5)Eğer oturuyorsanız:Bacak bacak üzerine atıp omuzlarınız ile öne doğru gidin ve kameraya bakın.Click click!

6)Farklı açılar deneyin:Bacaklarınızı birbirinine yakın kullanmayın.Ayakta iken bir bacağınızı ön çapraza doğru kıvırın.Yada öne doğru küçük bir adım atın.Kamerayı da çok aşağıda bırakmayın.

7)Doğrudan kameraya bakmayın:Kendinizi keşfetmek adına bakış noktalarınızı değiştirin.Farklı yönlere bakmak etkiyi  güçlendirir.

8)Gece saatlerini tecih edecekseniz:Balkonunuz güzel bir alan olacaktır.Flashı açın ve şehir ışıklarını arka plana alın.Saçlarınız ile kareye hareket katın.

9)Kollarınızı vücudunuzdan uzak tutun:Kollarınızı başınızın üzerinde dirseklerinizi geniş açıda tutarak yerleştirin.Boydan duruşarınızda bir kolunuzu geride bırakıp diğerini öne doğru kırarak belinizin biraz aşağısına hizalayın.

10)Uygulamalardan yararlanın:Görsellerinizin çözünürlüğünü bozmayacak bir kaç uygulama önereceğim.Böylece karelerinizin anlam etkisini tonlar ile arttırabilirsiniz.

İşte senin için bir kaç uygulama:Picsart/Vsco/Photogrid/Meitu

11)Yan duruşlar işinizi kolaylaştırır:Bir duvara dayanın ve omzunuzun üzerinden karşıya bakın.

12)Beyaz örtüler:Yatağınızın veya koltuğunuzun üzerine beyaz bir örtü atın.Bu alanda poz verirken koyu renkli üstler kullanın.

13)Eller yüz çevresinde:Sağ elinizle çenenize dokunurken sol elinizi saçınızın başlangıç çizgisine yerleştirin.

14)Sıralı kareler almak:Her hareketinizde yeni bir kare alıp her kareyi inceleyin.Sevdiğiniz kareleri yeniden deneyin.

 

Tabi unutmadan saat aralığımız çok önemli:Yaz aylarında saatler 11:00 ve 15:00 ile 18:00 arasıdır.Çok erken yada çok geç saatler fotograftaki kaliteyi olumsuz etkileyecektir.

Her kare size yeni bir kare için ilham verir ve kendinizi keşfetmenizi sağlar.Özgüveninizi sergilemekten korkmayın!.Her haliniz ile yeterince göz alıcısınız bu ufak ipucları ile ışıltınız artacaktır..

Yeni bir yazıda buluşmak dileği ile…

Daha Fazla Göster

Seda Topak

Influencer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı