Köşe Yazıları

Sizin Zeytin Ağacınız Var mı?

Zeytin hepimizin hayatında bir yerde kesiştiği bir olgu. Kimi Pizza yerken serpiştirilmiş parçacıklar halinde, kimi salata yerken zeytinyağı ile terbiye edilmiş ve zenginleştirilmiş bir salata, kimi de kahvaltı menüsünün vazgeçilmesi yeşil ve siyah zeytin olarak sofralarımızda karşımıza çıkmaktadır.

Zeytin ve Milas

Yaklaşık 10 milyon zeytin ağacıyla, Türkiye’deki zeytin varlığının yüzde 10’nuna sahip olan ve‘zeytinin başkenti’ olarak nitelendirilen Milas Zeytinleri hakkında bilmemiz gereken çok şey var.

Bu bilgiler 4. Milas Zetin Şenliği’nde konuşan Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Bu bereketli topraklarımızda yetişen ürünlerin içerisinde zeytinin önemli bir yeri vardır. Zeytin en kutsal uygarlıklar, efsanelerde, dinlerde; refah, bilgelik, barış, bolluk, saflık gibi değerlerin sembolüdür. Bütün ağaçların ilki denilen zeytin, ilçemizdeki tarımsal alanlar içerisinde yüzde 66’lık payıyla büyük önem teşkil etmektedir.

Ülkemizde bulunan yaklaşık 110 milyon zeytin ağacının, yüzde 10’luk varlığı ilçemiz sınırları içerisindedir. Geçtiğimiz yıl aldığımız coğrafi işaret belgesiyle de zeytinimizin kalite üstünlüğünü ispatlamış olduk. Memecik zeytininden elde ettiğimiz ürünümüz erken hasat, soğuk sıkım ile şifa kaynağı haline dönüşmektedir.” diyerek Milas ve Zeytin ilişkisini çok güzel özetlemektedir.

Zeytin Kendi çekirdeğinden doğal olarak çimlenmekte ve delice dediğimiz yabani zeytin olarak Akdeniz Maki Topluluğu bitkilerinden iklimin uygun olduğu yerlerde yetişmektedir. Milas Zeytinliklerinin çoğunluğunun kökleri bu delice dediğimiz yabani zeytin köklerine aşılanmıştır.

İsraf Edilecek Tarafı Olmayan Ağaç

Zeytinin gölgesi serindir, yaprağı şifadır, kışın dökülmez, dökülen yapraklar da ağacın altında bir müddet sonra gübre görevi görmekte ve toprağı havadar tutmaktadır.

Budama sonrası ortaya çıkan dalları odun olarak yakıldığında çok güzel kalori vermektedir. Fırın çalısı olarak yakıldığında köylüler tarafından tercih edilen bir yakacak türüdür. Ayrıca kalın dalları ve kökleri sobada ısınma amacıyla yakıldığında kömürü aratmayan bir yakıttır. Yakacak olarak Prina dediğimiz yağı sıkılmış posa da kömürden daha kaliteli bir yakacaktır.

En Önemli Ürün Zeytinyağı

Yine Zeytin meyvesinden elde edilen en önemli ürün Zeytinyağı’dır. Zeytinyağı sıkma geleneği çok eskilere dayanmaktadır. Milattan önceki yıllarda da insanların zeytinden yağ çıkararak bunu gerek yedikleri gerekse süründükleri tahmin edilmektedir.

Yağ çıkarılırken çıkan tortu ne olacak diyorsanız onun cevabı da hazır: Sabun. Zeytin yağından yapılan sabun en sağlıklı en hafif ve en zararsız sabundur. Sabun yapılırken zeytinyağı oranı ne kadar çoksa sabun da o kadar kalitelidir.

En son olarak merak edenler için zeytinin kokusu esansı ve kolonyası üretilmektedir. Koklayanlara hoş bir zeytinimsi koku eşliğinde ferahlık veren zeytinyağı kolonyası almanızı ve denemenizi tavsiye ederiz.

Zeytin Tarlası ve zeytinleri olan bir tarla babadan oğula oradan toruna oradan torununu torununa 3 bin yıla kadar miras bırakılabilen tek ağaç olsa gerek. Hem meyve veriyor hem budanabiliyor, canlılığını koruyarak asırlarca miras olarak nesilden nesile devredilebiliyor.

Zeytin Ağacı Vefalıdır

Köydeki ihtiyar bakar ki oğulları çekip gitmiş kızları gelin olup gitmiş. Hayvanları ölüp gitmiş, kalakala kendi elleriyle dikip büyüttüğü zeytin ağaçları kalmış vefalı olarak. Onlar onu hiç terketmemiş. O da dalına dokunacak bir dost, köküne yaslanacak bir vefa abidesi olarak zeytin ağaçlarının kendini hiç terketmediğini görüp onlarla teselli bulmaktadır.

Zeytin Ağacınız Var Mı? Ne dersiniz? Sizin de bir zeytin ağacınızın olduğu küçük, mütevazi, hakkından gelebileceğiniz, kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar küçük bir zeytinliğiniz olsun ister misiniz? Miras bırakacağınız zeytin ağaçları osun, Muğla Milas’a gelin bu hayalinizi gerçekleştirin. Gezin, inceleyin, dokunun, sevin, sevinin. 10 Milyon zeytin ağacından milyonda birine de siz sahip olun. Nasıl olur?

Daha Fazla Göster

Mevlüt Yiğit

Gazeteci

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı