Köşe Yazıları

Sokağa Çıkan Erişilebilir Sanat

Kültürel dengeler, değişen toplum yapıları, bireysel bakış açıları ve sanat kavramı. 

Her dönem farklılaşan toplum, beklentilerini arttırarak talep ediyor her şeyi ve sanat değişken olgulara ayak uydurduğu her an istekleri karşılayabiliyor. Kreatif yapı amaçları tetikliyor ve kültür seviyesi de bununla birlikte ilerliyor. Eski dönem ‘izm’ leri yerini korusa da katlanarak artan yenilikler de yeni nefes alanları oluşturarak her topluma, her bireye ifade özgürlüğü sunuyor. Hem görsel sanatlar hem de plastik sanatlar gerçekleri salt haliyle yansıtıyor, kaygısız ve özgür sanat alanları bireyleri yeniliyor. Günümüzde sanat;  bilinen ‘sanat için sanat’ kavramı olmasının yanında tüm eleştiri kıstasları için de araç olarak kullanılıyor. Dikkat çekebilir olmak adına sokağa çıkan sanat, toplumun her katmanına ulaşabiliyor. Sokak sanatçıları, canlandırmalarla ve seslerini duyurabildikleri çeşitli eylemlerle bir araya geliyor, şehirlerin işlek caddelerinde kalabalıklara iniyor ve kendilerini, ortak dertleri, neşeleri, sevinçleri, hüzünleri vs. aktarıyorlar.                     Toplumu ve toplum içindeki kaosu sokağa taşıyan erişebilir sanat; bu şekilde paylaşıldığında daha işlevsel ve anlaşılır bir hal alıyor. 

Sokak sanatçıları, müzikten resme, tiyatrodan el sanatlarına kadar sanatın her halini tüm insanlara bedava sunarken dünyadaki güzellikler kadar sorunları da eserlerinde işliyorlar.

Hepsini bir yana bırakıp Banksy’ den söz etmek istiyorum, çünkü önemlidir, çünkü tektir! Sistemin çarpıklığına darbe vuran sessiz protestonun sesidir! Siz geceleri bir şekilde uyurken O politik eleştirilerle duvarları boyuyor. Popüler kültürün piyonu olmaya karşı çıkıyor fakat yaptığı duvar resimleriyle en popüler isyanı yine kendisi başlatmış oluyor. Bu nedenle ironiktir. 

Peki kimdir Banksy?  

Dünya üzerinde hemen herkesin tanıdığı sanatçı kendini gizleyerek izlediği bu yolda daha çok dikkat çekmiş,    Pop Art’ tan ilhamla graffiti stencil boyama adı verilen şablon tekniğini uyarlamış sanatına ve eserlerinin karakteristik özelliğini de bu teknikler oluşturmuş. Mesela “Her zaman umut vardır!” başlığıyla 2002’ de çizdiğiKırmızı Balonlu Kız’ resmi çok ses getirmiş hatta pek çok sanatçı tarafından desteklenmiş.  Her zaman kara mizahla yaptığı eleştirel dokunuşlarıyla fark yaratan sanatçı hiçbir eleştiriye aldırış etmeden yoluna devam ediyor.

Ülkemizde de susmayan, sesini duyurmak için sessiz de olsa eylemlerini kısıtlamayan pek çok sanatçı var ve halka daha hızlı ulaşabilmek için sokaklara çıkıyor, müzikleriyle, duvar resimleriyle, tiyatral duruşları ve çeşitli eylemleriyle; susturulan bir çocuğun, darp edilen ve öldürülen bir kadının, yok edilen ormanların, katledilen askerlerin, terörün, acının, savaşın belki de barışa çağrının  sesi oluyorlar . 

Kulak verin, sokakta gördüğünüzde bir durun dinleyin ya da biraz izleyin!

Ve destek verin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı