Köşe Yazıları

Sürekli Haksızlığa uğruyorum diye düşünüyorsan….

Zaman zaman hepimiz bu duyguyu yaşıyoruz veya yaşadık. Bazen sevgilimizden, bazen eşimizden, bazen dostumuzdan, bazen ise iş hayatımızdan. Belki bazen aile içinde ayrımcılıktan. Peki sürekli bu düşünce kafamızın içinde bizi rahatsız ediyor ise,
Bununla nasıl başa çıkabilirim diyorsanız?

İnandığınız bir konunun arkasında durmanız, hakkınızı aramanız, tartışmanız, konu ile yüzleşmeniz aslında çok insani bir durum. Âmâ çoğu insan bu yüzden hayatını bir çatışma alanına çevirir. Hayatta karşılaştığımız çoğu insan hoşlanmadığımız şekilde davranır, sizden farklı düşünür. Bu noktada vereceğiniz tepkiler hayatınızı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.
Duymak istemediğiniz bir şeyi duyduğunuzda hemen savunma kalkanı açılır öyle değil mi?
Sürekli haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız içinizde bir yerde incinmekten korkan bir çocuk vardır demektir. Onu korumak için sert bir tutum ortaya koyarken içerideki gizlenen çaresiz “ben “ i unutuyorsunuz.
Bu duyguyla başa çıkmaya çalışmak yerine kendinize sorular sorarak dengeli ve dış dünyaya daha uyumlu bir atmosfer yakalayabilirsiniz.
Nasıl mı?
Acaba yanlış düşünen ben olabilir miyim?
Karşımdaki insanı doğru anlıyor muyum?
Karşımdaki insan bazı konularda sınırlı bir kapasiteye sahip olabilir mi?
Mutlu hayat, insanı okuma sanatıdır.
Daha huzurlu bir yaşam için bilinçli olarak hangi konuların savaşmaya değeceğine ve hangilerini göz ardı etmeniz gerektiğine karar verin. Yaşam küçük şeyler için tartışmaya, kırmaya, kırılmaya değmeyecek kadar kısa. Unutmayın mutlu olmak haklı olmaktan daha önemlidir.

Daha Fazla Göster

Burçin Gürkaynak

Profesyonel Koç /Öğrenci Koçu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı