Köşe Yazıları

TORINO

Yüce Alp dağlarının sevgi dolu bakışlarla seyrettiği Po nehriyle kutsanmış yemyeşil bir şehir. İtalyanın ilk başkenti Barok tarzı yapıları ile zarif ve büyüleyici…

Fiat arabaların bütün çeşitlerini Ile yolda karşılaşıyorum çünkü fabrikası burada. Otomobil müzesi bile var.

Şunu anlıyoruz bu şehirde otomobil önemli! Torino Italya’nin çok popüler turistik şehirlerinden biri değil Fransa sınırına çok yakın. O yüzden mi ne önce biraz soğuk bir olarak görülebilir mesafeli yani. Güney Italya’nin kıpır kıpır sen şakrak şehirlerinden değil yani öyle ne iyi yaptimda geldim demiyorsunuz. Zerafetiyle asilligiyle yavaş yavaş sizi kendine bağlıyor. .

Sanata, kültüre çok önem verilen üniversiteleriyle ünlü bir öğrenci şehri. Italya’nin çikolata başkenti. Bir çoğumuzun çok sevdiği Nutella fabrikasininda bu yörede olması tedasuf değil. Ayrıca Torino Uluslararası Çikolata Festivali bile düzenleniyor.

Sadece çikolatası değil çikolata Ile yapılmış içecekleri de önemli. Ben özellikle meşhur Biçerin adlı kahveyi çok sevdim. İçine önce çikolata sonra espresso kahve en sonda krema konuyor biraz bekletildiginde Hepsi yerine oturuyor ve bir lezzet sunumu ortaya çıkıyor. Kesinlikle denenmeli.

Bölgede fındık yetiştiği için fındıklı çikolata çok yaygın. Pahalı trüf mantarida yine bu bölgede yetişiyor. Torino halkı futbol takımı Juventus ilede çok gurur duyar.

Dünyanın en meşhur futbol kulübünün böyle kendi halinde durgun bir şehirden çıkması gerçekten de alkışı hak ediyor. Torino çok büyük bir şehir olmamasına karşın görülmesi gereken çok yer var en az 3 gün ayririsaniz sindire sindire detaylı gezebilirsiniz.

Şehrin simgesi Mole Antonelliana 167 metre yüksekliğiyle hemen dikkat çekiyor. Aslında sinagog olarak inşa edilmiş ama müzeye çevrilmiş.

Tepeye çıktığınızda Torino ayaklarınız altında muhteşem bir manzara. İçinde birde sinema müzesi bulunuyor.

Bayramınızı kutlar esenlikler dilerim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı