Köşe Yazıları

Yaşlılarda Aşılama

Bağışıklama (aşılama), bir bulaşıcı hastalığa karşı kişiyi aktif ya da pasif olarak dirençli hale getirme işlemidir. Aşı sadece kişiyi korumakla kalmaz , toplumda yayılmasını da engeller.

Tüm dünyada insan ömrünün uzadığı ve yaşlı nüfusun giderek arttığı görülmektedir. Günümüzde yaşlılar dünya nüfusunun % 8.5 ini oluştururken, Türkiye de TUİK’ e göre 2016 da 65 yaş üstü nüfus, toplam nüfusun % 8.3 ünü oluşturmaktadır. Ülkemizde ileri yaş nüfusunun giderek artması erişkin aşılamasının daha da ön plana çıkmasına yol açmıştır.

Yaşlı bireylerin aşılanması, en az çocukların aşılanması kadar önemlidir. Çünkü yaşlılarda en önemli ölüm nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Yaşlanmayla birlikte, vücudun diğer sistemlerinde olduğu gibi, bağışıklık sistemlerinde de zayıflama meydana gelmektedir. Şeker, Kronik akciğer hastalıkları, Böbrek yetersizliği, Kanser, Beslenme bozukluğu gibi eşlik eden hastalık sayısı, enfeksiyonların görülme sıklığı ve şiddeti yaşla birlikte artması, yaşlıları mikroplara karşı daha da güçsüz hale getirir.Bu nedenle yaşlılarda ölümcül seyredebilen zatürre (pnömoni), grip, tetanoz, zona enfeksiyonlarına karşı mutlaka aşılama yapılarak önlem alınmalıdır. Pönomoni her yıl trafik kazalarından daha fazla ölüme neden olmaktadır.

65 yaş üstü kişilere önerilen aşılar;

· İnfluenza (grip) aşısı,

· Pnömokok aşısı,

· Zona aşısı,

· Tetanoz aşısı

· Risk varsa : Kızamık – Kızamıkcık – Kabakulak, Hepatit A-B aşıları, Seyahat aşıları gibi…

İNFLÜENZA (GRİP) AŞISI: Grip virüsü hemen her sene yapısını değiştirdiği için yılda bir yapılması gerekmektedir. Yumurta alerjisi olanlarda aşılama risklidir. Eylül – Kasım ayları aşılama için en uygun aylardır.

PNÖMOKOK(ZATÜRRE) AŞISI: 65 yaş üzeri kişilere her 5 yılda bir yaptırılmalıdır. 2 tip pnömokok aşısı vardır; Polisakkarit (PPSV23), Konjuge (PCV 13), önce PCV13 bir yıl sonra PPSV23 aşısı yapılmalıdır. PCV13 ömür boyu bir kez verilmesi yeterlidir.

TETANOZ AŞISI: Aşı öyküsü bilinmeyen yada güvenilir olmayan kişilere Tetanoz (Td) 4 hafta arayla 2 doz, 2.dozdan 6 -12 ay sonra 3. doz uygulanır. Önceden aşılı erişkinlere her 10 yılda bir Td uygulanmalıdır.

ZONA AŞISI: 65 yaş üzerindeki kişiler daha önce zona atağı geçirmiş olsalar bile yalnızca bir defa tek doz zona aşısı yapılmalıdır.

HAYDİ ERİŞKİNLER AŞIYA…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı