Röportajlar

ASIRLIK MEYVE ZEYTİNDEN YENİ TATLAR ÜRETTİ

İzmir’de yaşayan Yüksek Gıda Mühendisi Aysu Gürman, zeytini toz haline getirerek baharat çeşnisi olarak sofralarımıza sunuyor. Gürman’ın ürettiği 20 gramlık paketlerde 100 adet zeytinin besin değerine eşit bir ürün ortaya çıkıyor.

Girişimcilik yolculuğuna yüksek lisans döneminde başladığını söyleyen girişimci, 2018 yılında tez yazım aşamasına geçtiği süreçte üniversitenin panosunda ilan gördüğünü belirtti.

İlanda, “TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı-Fikrini Getir 150 bin TL hibe bizden” yazdığını gören Gürman, “Bu ilan bizi çok heyecanlandırdı. Yüksek lisans sonrası ne yapacağım dediğim dönemde karşımıza bu ilan çıktı. 2017 yılında Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezine (EBİLTEM) ilk iş fikrimi sundum. Şubat ayında kabul edildiğim açıklandı. 1200 girişim arasından destek alan 130 fikirden birisi oldum” dedi.

Babasının 2015 yılında 40 dönüm bahçe alarak, “Artık bahçemiz var ne yapalım?” demesiyle bu konuda düşünmeye başladıklarını ifade eden girişimci, bahçenin kendilerine farklı bir bakış açısı sağladığını söyledi.

Bahçe sahibi oldukları için zeytinin her aşamasını takip etme ve işletmelerle dirsek temasında olma fırsatı bulduklarını söyleyen Gürman, ağacı ve toprağı seven bir çocukluk geçirdiğini belirtti.

“Teoride zeytin ve yağ üretimini çok güzel görüyorduk. Uygulamaya geldiğimiz zaman zeytinin atıklarının çok doğru kullanılmadığını ve aktif bir şekilde değerlendirilemediğini gördük” diyen Gürman, bunların çevreye zarar verdiğini vurguladı.

Türkiye’de 3 milyon metreküp katı ve sıvı yan ürünlerin çıktığını belirten girişimci, “Katı kısmın yalnızca yüzde 60’ı yem, yakacak, gübre şeklinde bertaraf ediliyor. Kalanının akıbeti belli değil. Diğer sıvı atıklar tamamen muamma” diye konuştu.

Aysu Gürman, şöyle devam etti: “Zeytinyağı üretiminden çıkan yan ürünlerin düzgün bir şekilde değerlendirilmesi lazım. Altın kadar kıymetli olan zeytinin bir ürüne dönüşürken çıkardığı yan ürünlerin çöp olmaması gerekiyor. Biz bunun önüne geçmek istedik. Zeytine dair her şeyi yeniden sofralarımıza davet etmeye çalıştık. Zeytinli çaylar başta olmak üzere tavuk, et ve salata sos çeşnisi ürettik.”

“ZEYTİNLİ SOFRALARINIZ OLSUN”

Yağlardan yaptıkları ve şu an test aşamasında olan sabunlarının da olduğuna dikkat çeken genç girişimci, ayrıca kozmetik sektörüne de ürün kazandırma çalışmaları olduklarını belirtti. Gürman, “Bahçeden çıkan her şeyi bir ürüne dönüştürmek istiyoruz.  Projemizin ilk ürünü toz zeytin. O yüzden ‘Zeytinli sofralarınız olsun’ sloganını kullanıyoruz” diye kaydetti.

Ürün olarak toz zeytin ile yola çıktıklarını söyleyen Gürman, insanların toz zeytini omletten patates kızartmasına, salatadan çorbaya kadar her öğünde kullanabileceğini ifade etti. Kalorisini ve yağını belli oranda azalttıklarına dikkat çeken Gürman, diyet ürünlerde çok rahat tercih edilebilir olduğuna vurgu yaptı.

Aysu Gürman, şöyle konuştu: “Vegan beslenmeye ve glütensiz diyetlere alternatif bir çeşni olarak sunuyoruz. Diyet lifi, E vitamini ve antioksidan içeriği çok yüksek. O yüzden fonksiyonel özelliğine sahip. Ve biz 20 gr olan paketlerimize 100 adet zeytinin biyoyararlılığını sığdırdık aslında. Mucizeyi konsantre edip sunuyoruz. Toz zeytinin kendine has bir tadı var. Biz keskin tadı birazcık yumuşatmak için birtakım baharatlarla bunu destekledik. EBİLTEM binamızda duyusal testlerimizi yaptık. Sürekli bir test aşamasından geçti ve şu an ki halini aldı. Pizza, kraker gibi ürünlerde de kullanabilirsiniz. Kahvaltı ve süt ürünlerinde de kullanabileceğiniz bir ürün haline geldi.”

“ZEYTİNDEN DOĞAL ÇAY ÜRETTİK”

Toz zeytin için “asırlık meyve, yeni lezzet” sloganını kullandıklarını söyleyen girişimci, hedeflerinin ürünü ihraç eder hale gelmek olduğunu belirtti. Gürman, “Zeytin denilince akla gelen ilk isim olmak istiyoruz. Şu an e-ticaret üzerinden gidiyoruz fakat şubeleşmeyi çok istiyoruz. Organik ve sağlıklı beslenmeyi önemseyen herkesin raflarında olmak istiyoruz” dedi. Zeytinden limonlu ve tarçınlı çay ürettiklerine dikkat çeken başarılı girişimci, zeytin yaprağı çayının; şekere, kolesterole, kalp sağlığına, tokluk hissi vermeye kadar birçok faydası olduğunu söyledi. “Tamamen doğal, hızlı kurutma ile besin değeri bozulmadan rengi korunarak yapıldı. Bağışıklık sistemini güçlendirecek içeriğe sahip” diyen girişimci, tamamen filiz yapraklardan oluşan bir çay olduğunu kaydetti.

Ürünlerin incelemesini ve paketlemesini Teknopark ’ta yaptıklarını söyleyen Aysu Gürman, “Ege Teknopark ’ta gıda alanında faaliyet yapan tek girişimci benim. TÜBİTAK’tan hibe ve destek aldım. Çevreyi koruma önceliğim var. Ayrıyeten sağlıklı atıştırmalık grubu oluşturmak istiyoruz. Zeytine dair her şeyi insanlara sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Ankara, İstanbul ve Antalya gibi büyükşehirlerden sipariş aldıklarını söyleyen Gürman, son olarak şunları kaydetti: “Toz zeytinin getirdiği lezzetin yanında tabi ki de sağlık da önemli. Çevreyi koruma amacıyla çıktığımız bu yolda koruyucu madde kullanmadık. Kadın girişimci olarak sürdürülebilirlik hedefiyle ilerliyorum.”

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı