Röportajlar

Bir pasajın bodrum katında doğan sahne: Feyk

“Eğitim’e hazırlanıyoruz.”

Kadıköy’de bir pasajın alt katında doğan Feyk Sahne’nin kurucusu ve oyunların da bir parçası olan Ercan Özdal ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Ercan Bey oyunların yanı sıra eğitim planı için kolları sıvadıklarını söyledi. Halihazırdaki eğitim kadrosunda tiyatro profesörü, akademisyen ve bir ünlü oyuncu mevcut.

“Yer aldığım bütün projelerin parasını bu alana harcadım.”

  Ercan Bey’in Sahne’nin kurulduğu mekan ile derin bir manevi bağı var. Ekip arkadaşları ve kendisi bu alanı kendi tırnaklarını kazıyarak var etmişler. Dışarıdaki projelerde ne kazandıysa tamamını buraya aktarıyor.

“30 yıl önce 5 yaşındayken rastgele bir kapıdan içeri girdim. Tiyatroymuş. “

  Ercan Bey ilk kamera önü deneyimini çok küçük yaşta yaşamış. 5 yaşındayken rastgele girdiği o kapı kendisine açılan tiyatro kapısıymış adeta.

Şimdi Ercan Bey’in kendisi de pasajın içinde bir esnafın küçük oğlu olan Çınar’a , kendisine küçükken yaklaşılan sempatiyle yaklaşıyor. Ve Çınar da küçük ellerinde tuttuğu zili tutkuyla çalışıyla, oyunu izlemeye gelenlerin yüzlerini güldürüyor. Bizim de yüzümüzü güldüren Çınar, Ercan Bey ile kameralarımıza poz da verdi.

 

23 Eylül’de başlayan ‘BAŞLANGIÇ’ oyunu 30 Eylül’de sonlandı.

  Başlangıç oyunu Özgür Onur Damar tarafından yazıldı. Nesimi Kaygusuz tarafından yönetildi. Oyuncu kadrosunda ise Ercan Özdal , Yaşar Bayram Gül, Özgür Onur Damar, Şevket Çemç , Meriç Akay var.

Oyun 4000’li yıllarda geçiyor. Rich PARAK’ın sahip olduğu şirket olan Casa, Eirene gezegenine merak salmıştır ve bu doğrultuda da öncü birliğini gezegene göndermiştir. Gezegene giden ekip sonradan öğrenir ki kendilerine tamamen doğrular söylenmemiştir ve geri dönmeleri imkansızlaşırken yavaş yavaş oradaki yaşam koşuluna alışmaları gerekir.

Mekan’ın her köşesi verilen emeği yansıtan atmosferi paylaşıyor.  Sahne dışında da görsel şölen yaşatan bazı alanları sizler için fotoğrafladık.  Ercan Bey ve ekip arkadaşlarının hayalleri, emekleri ve beraberinde gelen azim ve başarılarını her adımda hissedebilirsiniz.

Ercan Bey’ler burayı teslim aldığında toparlaması, kurması çok zor görünen bir haldeymiş. Su baskınları, arızalar vb. etkenler kendisini ve ekip arkadaşlarını durdurmak yerine başladıkları işi bitirme yönünde daha da ilerletmiş. Şimdi başka bir yere taşınma durumu olsa dahi burayı bitirmeden gitmek istemediğini ekliyor Ercan Bey sohbetimize.

 

Haber ve Fotoğraf : Deniz Karagöz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı