Röportajlar

ÇORAPTA DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA

İzmir’de faaliyet gösteren Socks Army, internet üzerinden sattığı kaliteli çorap ve iç giyim ürünleriyle adından söz ettirmeye başladı. Çorap pazarında markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen Socks Army firmasının sahibi Sezer Topçuoğlu, Ege Time Dergisine açıklamalarda bulundu.

Üniversite son sınıfta ticarete olan eğilimi başlayan 28 yaşındaki girişimci Sezer Topçuoğlu, o dönem yazları barmenlik yaparak geçimini sağladığını söyledi. Çalıştıkları yerde konaklarken 5-6 kişi kaldıklarını ve çamaşır yıkama sırasında çorap ve boxer’larının kaybolduğunu belirtti.

Topçuoğlu, “Bu iş kendi ihtiyacımdan doğdu aslında. İstanbul’daki arkadaşlarımla iletişime geçtim. Çorabın üretildiği yer olan Terazidere’den iki bin civarı çorap alalım dedik.  Barmenlik maaşımla onu aldım ve geze geze satmaya başladım. Gündüzleri çorap ve boxer satıp akşamları da barmenlik yapıyordum. Ürünlerim çok beğenilince aldığımız çorap sayısını arttırdık. İnsanlarla iletişim kurmayı seven birisi olarak seyyar başladım” diye konuştu.

Daha sonra e-ticarete döndüğünü vurgulayan Topçuoğlu, Türkiye’de o zamanlar renkli çorap piyasasının olmadığının altını çizdi. Yaptığı araştırmalarda ülkemizde böyle bir ticaret hacminin olduğunu gördüğünü belirten genç girişimci, “İplik üretiminde çok yüksek seviyelerde olduğumuzu gördüm. Ülkemizde üretip yurtdışında satabileceğim bir iş diye düşündüm” dedi.

“ÜLKEMİZİN HER YERİNDEN TALEPLER VAR”

“Satmaya önce sosyal medya, arkadaş çevrem ve kafeler ile başladım. Arkadaşlarımın kafelerine standlar koyduk” diyen Topçuoğlu, barmenlikten kazandığı parayı yatırarak bu işe girdiğini vurguladı.

Sezer Topçuoğlu şöyle devam etti: “Kendi internet sitemi kurduktan sonra 7-8 yerde stand açtık. İstanbul’da bir firmayla anlaştım. Tasarımları beraber hazırladıktan sonra ülkemizin her yerinden talepler gelmeye başladı. Profesyonel çekimler, fotoğraflar ve mankenler derken işi büyüttük.”

Arkadaş gruplarından da destek aldığını ve kendi tarzlarını yansıtan girişimlerde bulunduklarını söyleyen genç girişimci, “Ünlü alışveriş sitelerinde yerimizi aldıktan sonra büyümeye başladık. Bu işte piştiğimizi hissettik” diye konuştu.

“Bu işe başladığımda daha 25 yaşındaydım. Kendime güveniyordum ve en azından bir şeyler yapacağıma inanıyordum” diye ifade eden Topçuoğlu, “Şu an dünya çapında bir marka olup dünyaya açılmak için kendimi hazır hissediyorum. Ülkemizde üretip dünyaya satabilecek pozisyonda olduğumu düşünüyorum artık” şeklinde konuştu.

En büyük amacının dünyaca ünlü alışveriş sitesi olan Amazon’da bulunmak olduğunun altını çizen başarılı girişimci, 500 çeşit çorap ve 60 çeşit boxer ürünlerinin olduğuna dikkat çekti.

Sezer Topçuoğlu, şöyle devam etti: “Daha çok renkli çorap ve boxer üzerinde ilerliyoruz. Sadece bunlarla da kalmak istemiyoruz. Marka olmak istediğimiz için tişört ve sweat olaylarına da girmek istiyorum. Bir topluluğu simgelemek, bir mantaliteyi savunduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Ürünlerimiz renkli, desenli ve tasarımlarımızı yansıtıyor. Hareketli, enerjik ve genelde üniversiteli gençlerin tarzlarını yansıtan ürünlerimiz var”

 “ÜRÜNLERİMİZDE BİRİNCİ SINIF İPLİK KULLANIYORUZ”

Ürünlerinin üretim aşamasına da dikkat çeken genç girişimci, “Yüzde yüz pamuk olarak üretiliyor. Birinci sınıf iplik kullanılarak yapılıyor. Ürünlerimizin tatlı bir yumuşak kokusu var. Piyasada karton kutu yöntemi olduğu için biz ahşap kutu olayına girdik. Ahşap kutuları kendi atölyemizde üretiyoruz. İnsanlara kalıcı bir hatıra bırakmak istiyoruz” dedi. En önemli farklarının insanlara sunuş şekillerinin olduğunu belirten Topçuoğlu, ayrıca müşterilere çorapları hangi kombin ile giyecekleri konusunda yönlendirmede bulunduklarını vurguladı.

“Ürünlerimiz ile ilgili herhangi bir şikâyet almadık. Özellikle ahşap kutularımız ile ilgili çok iyi geri dönüşler alıyoruz” diyen Sezer Topçuoğlu, müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarının altını çizdi. Topçuoğlu, “Ülkemiz tekstil alanında mükemmel bir ülke. Ama bu taşın altına elini sokan çok az kişi var. Ülkemizdeki imkanları kullanarak bir şeyler yapmak istiyorum. Birçok şey üretip dünyaya satabilecek imkânımız var. Buradan ham madde şeklinde alıp kendi ülkelerinde üretip sonra yeniden ülkemize satıyorlar. Ülkemizde gençlerin yapması gereken şey bu bence. Ülkemizde şu an ulaşmayan nokta yok. Ürünlerimi Polonya, Almanya ve ABD’de olan çevreme gönderiyorum. Profesyonel bir şekilde Amazona girip 20 ülkeye göndermek istiyorum” diye konuştu.

“ANTİBAKTERİYEL ÇORAPLAR”

Ürünlerinin şık tasarımlı ve kaliteli olduğunu kaydeden genç girişimci, tasarım ve sunumları ile farklılık yarattıklarını belirtti. “Ürünlerimiz rahat dikişlidir. Ekoteks kalite standartlarına uygundur. O yüzden bu ürünü ülkemiz dışında da rahatlıkla satabiliriz” diye konuşan Topçuoğlu, kullanılan ipliğin anti bakteriyel olduğuna dikkat çekti.  Koku problemi yaşayanlar için ürünlerini tavsiye ettiklerini söyleyen genç girişimci, ayak kokusunun en önemli sebeplerinden birinin kalitesiz çorap olduğunu söyledi.

Sezer Topçuoğlu son olarak şöyle konuştu: “Ayak mantarı gibi problem yaşayan insanlara tavsiye ediyoruz. Gönül rahatlığı ile ürünlerimizi kullanabilirler.  Sünger Bob, Hayalet Avcıları, Kurabiye Canavarı, Susam Sokağı, Jetgiller, Şirinler gibi birçok çizgi film karakterlerinden ürünlerimiz var. Daha farklı vizyonu temsil eden bir ürün arıyorlarsa benim ürünümü kullanabilirler. Piyasanın dışında ve orijinal ürün arayanları bekliyoruz. Kalıcı bir ürün hediye etmek isteyenler ahşap kutumuzu alıp insanları mutlu edebilirler. Yılbaşında ve sevgililer gününde sunum farklılığından dolayı çok tercih ediliyoruz. Özellikle müzik, kahve ve kokteyl festivalleri olmak üzere birçok etkinliğe katılıyoruz. Kendi tarzımızı ve markamızın mesajını oraya gelen insanlara vermek istiyoruz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı