Genel

Daha İyi Yargı Derneği Kamuoyu açıklaması

İSTANBUL (e-ha) Daha İyi Yargı Derneği tarafından Kamuoyuna bir açıklama yapıldı.

e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre; Daha İyi Yargı Derneği tarafından yapılan açıklamada; “Açlık ve Onur İntiharlarını Önlemek için Adalet, Hukuk ve Kişisel İflas Gerekir!

“Komşu aç iken tok uyunmaz!” sözünden övünen Türkiye, bugün kendini öldürmeyi seçen fakirlerine karşı vahşi işleyen bir düzene kendini kaptırmıştır.

Emekli maaşı haczedilen aç ve işsiz emeklinin Kızılay’ın göbeğinde kendini yakması, günde birkaç somun ekmek almaya yeten “üç kuruş” maaş 21 icra dosyasından haczedilen Fatihli 4 kardeşin siyanür içerek intiharı ve hemen ardından Antalya’da 4 kişilik bir ailenin siyanür şüpheli toplu ölümünden geride kalanlarımızın hepsi, özellikle de bu sorunlara aklı eren, gücü yeten ve bugüne kadar çözüm üretmemiş olan herkes, suçludur!

Başta devlet yetkilileri, meclis, siyasi partiler, fikir önderleri ve finans sektörü olmak üzere toplumun her kesimini insani değerlerimize ve çağdaş ülkelerdeki standartlara uygun olarak bu soruna karşı çözüm üretmeye, topluma karşı görevlerini yerine getirmeye davet ediyor; aşağıdaki acil tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz.

-Açlık sınırı altındaki gelirlerin haczedilmesi yasaklansın!

-Standart ve altı konutlarda, haciz işlemi yapılması tümden yasaklansın.

-Faiz ve geri ödemeye yeterli geliri olmayanlara kredi verilmesi yasaklansın.

-Aciz haline düşen borçlular kişisel iflas ettirilsin; icra takipleri düşürülsün.

-Belediyeler ve valilikler mahallerindeki acizleri tespit etsin; asgari barınma ve idame ihtiyaçlarını kamu kurumları karşılasın.

-Elektrik, su, ulaşım ve haberleşme gibi medeniyet gereği hususlarda asgari insani standartlar belirlensin; bedelsiz olarak verilmesi sağlansın.

-STK’ların da katılımıyla oluşturulacak Fakirlik Örgütü; en düşük gelir grubunun sorunlarını belirlesin; asgari medeni yaşam standardını elde etmeleri için çözüm önerileri geliştirsin” denildi.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı