Köşe Yazıları

Doğru Nefes Nedir? Faydaları nelerdir?

Daha önce bir bebeği nefes alıp verirken izlediniz mi? Nefes aldıklarında karınları şişer, verdiklerinde karınları yavaşça söner.
Aslında hepimiz doğduğumuzda doğru nefes alıp veriyorduk. Ta ki 2-3 yaşına kadar.
Ondan sonra kaygılar ve korkular başlayabiliyor, ebeveynlerin hatalı davranışları, sorunlu ilişkiler,tartışmalar vs çocuktaki nefes alma verme dengesini değiştiriyor.
Bazı sağlık problemleri,sıkı giysiler hatalı nefes alıp vermeye neden olabiliyor. Karından nefes almayı bırakıp akciğer nefesine geçiyoruz.

Doğru nefes egzersizleri ile bu durumu değiştirmemiz önemli

Peki bu durumu neden değiştirmeliyiz?

Doğru nefes ;
1.Solunum sisteminin verimliliğini arttırır

2.Rahatlama Refleksini devreye sokar: Doğru nefes alıp verme otonom sinir sisteminin parasempatik açısını direkt olarak aktifleştirmenin TEK YOLU ve bu şekilde rahatlama refleksinin devreye girmesini sağlayan en önemli unsur.

3.Ağrıları ve Kronik Ağrıyı azaltır

4.Kasların sağlığını korur: Doğru nefes alıp verme, kaslarımızın sağlığını korumak ile beraber, daha iyi çalışmalarını da sağlıyor. Araştırmalara göre, doğru nefes alıp verme kabızlık ve mide kaslarında sarkma gibi sorunları çözmede oldukça önemli rol oynuyor.

5.Oksijen açlığını azaltır: Doğru nefes alıp verildiği takdirde, sistemimizin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarı sağlanır ve bu şekilde oksijen açlığı zaman ile azalır.

6.Duruşun düzelmesini sağlar: Duruşumuzu etkileyen merkezi kaslar 4 ana grup kastan oluşuyor: 1.Karın kasları, 2.Sırtı ve bedeni dik tutan kaslar, 3.Diyafram, 4.Pelvik taban kasları. Doğru nefes alıp vermenin yarattığı üç boyutlu canlanma en yakından bu kasları etkileyerek duruşta düzelme sağlar.

7.Bağışıklık sistemini güçlendirir: Doğru nefes alıp verme, özellikle doğru zamanlarda kullanıldığı takdirde, stres düzeyini hep normal düzeylerde tutarak, bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

8.Dolaşım sisteminin verimliliğini arttırır: Diyaframdan nefes alıp verme, kan dolaşımını arttırır. Kalbe dönen kan miktarında artış olur.Dolaşım sistemi daha verimli bir şekilde çalışır.

9.Nefes alıp vermenin daha az eforla yapılmasını sağlar

10.Psikolojik zorluklarla baş etme becerisini arttırır: Stres altında olduğumuzda, bir düşünün, bizi en çok etkileyen unsur ne? Hiçbir şeyin kontrolümüz altında olmadığı hissi. Bu açıdan da derin ve doğru nefes alıp vermeyi bilmek, araştırmalara göre bu durumlarda oldukça faydalı, çünkü nasıl nefes alıp verdiğimiz bizim kontrolümüz altında. Bunu yanı sıra, zihnimizde panik ve kaygı yaşatan düşünceler olduğunda araştırmalara göre derin ve doğru nefes alıp verme en etkin yöntemler arasında çünkü nefes alıp verme zihnimizin dikkatini düşüncelerden alarak farklı bir yöne çekiyor,nefese.

Mira Ordu

Daha Fazla Göster

Mira Ordu

Yazar - Influencer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı