Gündem

ESİAD Başkanı Karabağlı’dan “Elmalı Davası” tepkisi

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, kamuoyunda ‘Elmalı Davası’ olarak bilinen, iki çocuğun cinsel istismarı davasında alınan karara tepki gösterdi.

Cinsel istismar davasından yargılanan sanıklara en ağır cezaların verilmesi gerekirken, tutuksuz yargılanmasının hiçbir vicdana sığmayacağını ifade eden Karabağlı, bu şekilde alınan kararın  istismarların önüne geçemeyeceğini söyledi.

Türkiye’de başta kadın ve çocuklar olmak  üzere ortaya çıkan istismarların toplumun vicdanını kanattığını belirten Karabağlı, “Bu olayların önüne geçmemiz için cezaların en yüksek seviyeden verilmesi gerekiyor. Tutuksuz yargılama kararları ya da iyi halden ceza indirimleri ne yazık ki bu olaylarda caydırıcılığı önlüyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı korumak zorundayız. Bu ülkemizin en önemli sorunlarından biri. Çocuklara dönük her türlü şiddet ve istismarın önlenmesi hepimizin sorumluluğunda. Bu davada da çocukların beyanı var. Çocuklar yaşadıklarını anlatmış.  Ama sanıklara tutuksuz yargılama kararı çıkmış. Bu karar vicdanlara sığmıyor. Bu kararlar ile yaşanılanları ortadan kaldırmak mümkün değil. Bu konuda karar vericiler daha dikkatli olmalı” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı