Gündem

İstanbul’da 10 Kasım’da yoğunluğu | E Haber Ajansı

İSTANBUL (e-ha) – Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81. yıldönümü münasebetiyle İstanbul’da Taksim, Dolmabahçe ve CRR’de törenler düzenlenecek. İstanbul Valiliği ve İBB, Atatürk ile şehitler için camide Mevlid okutacak. İmamoğlu ve Vali Yerlikaya, daha sonra cemevinde lokma dağıtacak.

TAKSİM VE DOLMABAHÇE’DE ANMA TÖRENLERİ DÜZENLENECEK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 81. yılında, tüm Türkiye’de ve İstanbul’da büyük bir özlem, şükran ve minnetle anılacak. 10 Kasım 2019 Pazar sabahı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenklerini sunacak. Ardından saat 09.05’te Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulacak.

Atatürk 09.05’i göstererek Atatürk’ün harikası gözlerini yumduğu Dolmuşabahçe Sarayı’nda devlet erkanının katılacağı anma töreni yapıyor. TBMM, İstanbul Valiliği, İBB Meclisi ve 1. Ordu Komutanlığı’ndan gelencilerciler iştirak geliyor. Törenin dilinde Dolmabahçe Sarayı, Ata’sını anmak için ziyarete gelen vatandaşlara açılacak.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) saat 10: 00’da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu

DOLMABAHÇE CAMİİDE MEVLİD-İ ŞERİF OKUNACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eyüpsultan Camii’nde düzenleyeceğini açıkladığı Mevlid-i Şerif programını Dolmabahçe Camii’nde İstanbul Valiliği ile birlikte gerçekleştirecek.

Anma törenlerinin ardından İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, öğle namazının ardından Bezmialem Valide Sultan Cami’nde (Dolmabahçe) düzenleyecekleri Mevlid-i Şerif programı ile Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve şehitleri dualarla anacak. Mevlid-i Şerif’in ardından Cami avlusunda helva, şerbet ve su ikram edilecek.

İMAMOĞLU, CEMEVİNDE LOKMA DAĞITACAK

Başkan Ekrem İmamoğlu’nun 10 Kasım’daki diğer adresi Üsküdar Karacaahmet Sultan Cemevi olacak. Vali Ali Yerlikaya da İmamoğlu ile birlikte cemevindeki lokma dağıtımına katılacak. 14.30’da çıkanecek ziyarette Atatürk ve şehitlerimiz anılacak, lokma ile şerbet dağıtılacak. Cemevi girişine konumlandırılmış Atatürk fotoğrafları ziyaret edenleri bulmayacak.

Ekrem İmamoğlu, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı olarak görevini ayarlama aşamasında, 2011 yılı 10 Kasım’ından itibaren başkanlık döneminde Atatürk için Cami’de Cami’de Mevlid okutmaya, Cemevi’nde ise lokma dağıtmaya başladı. Bu geleneğini Beylikdüzü Belediye Başkanlığı sırasında de aksatmadan devam eden İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı olarak da Atatürk’ü aynı şekilde anacak.

CRR’DE ÖZEL ANMA GECESİ

İBB, Türk milletinin anma günü olan 10 Kasım’da özel bir etkinlik daha düzenleyecek. Atatürk’ü Anma Gecesi, 10 Kasım Pazar akşamı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) gerçekleştirilecek.

Özel gecede Mustafa Kemal Atatürk; Bedri Rahmi Eyüboğlu’na Aşık Veysel’den, Sabahattin Ali’den Tatyos Efendiye şiirler ve şarkılarla anılacak. Katılımın ücretsiz olduğu Atatürk’ü Anma Gecesi’nde İBB Şehir Tiyatroları, İBB Bandosu ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı sahne alacak. 19: 30’da Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına gidenecek bu özel etkinliğe tüm İstanbullular davetlidir.

METROLAR DURACAK, VAPURLAR SİREN ÇALACAK

İBB’nin 10 Kasım törenleri mevcut İstanbul’un 13’ü raylı sistem hattının tamamı 09: 05’te Atatürk için duracak. Metro ve tramvaylar duraklara yanaştığında araç içinde anons yapıyor, istasyonlarda sirenler çalacak.

İBB Şehir Hatları AŞ’nin tüm vapurları 10 Kasım’da saat 09: 05’te 2 dakika boyunca sirenlerini çalarak Ulu Önder Atatürk’ü anacak.

İETT ÖĞRENCİLERLE ATATÜRK SERGİSİ AÇTI

İBB’nin bağlı kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü, Prof Ali Kemal Yiğitoğlu İlkokulu ve Ortaokul öğrencileri ile birlikte 10 Kasım sergisine imza attı. Sarıyer’de bulunan Fatih Ormanı İETT durağına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümü nedeniyle 10 Kasım haftasında çizdikleri resimleri ve Atatürk fotoğraflarını astı.

E-haber Ajansı (e-ha)

[ad_2]
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı