Ekonomi

İzmir Buca’dan Şahin Mobilya’nın sahibi Salim Şahin ile röportaj || E Haber Ajansı

İzmir Buca’dan Şahin Mobilya’nın sahibi Salim Şahin ile röportaj yapmak için yola çıktık. Buca’da üç katlı fabrikasını gezip, çalışanlarıyla ve kendisiyle samimi bir röportaj yaptık.

Her katı tek tek dolaşırken harıl harıl bir çalışma ortamında bulduk kendimizi ve sevindik. Memlekette her yer durgunken bir yerde çalışma, üretim görmek sevindiriyor hepimizi. Biliyoruz ki bu memleketin tek ihtiyacı üretim. Mustafa Kemal ATATÜRK ne demişti? 

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” 

M. Çakır Akın: Kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Salim Şahin: Ben Erzurumlu çiftçi bir babanın oğluyum. 1980 doğumluyum, çocukluk yıllarımda geldim Karabağlar semtine. Ailemde iki abim de imalatta çalışan işçiydi. Babam maddi durumu hepimizi okutmaya yetmediği için çalışıp aile bütçesine katkıda bulunmak istedik. İlk işyerimde ustam beni çok sevdi. Hakan Batu’ydu adı. 8 yıl onun yanında çalıştım, işimi çok sevdiğim için her geçen gün kendimi geliştirdim. Ben çırak olarak başladığımda ustalarım zamanla benim çırağım oldu doğuştan gelen bir yeteneğim olduğunu söylerdi ustam. Ama ben hep inandım bende işime karşı aşk vardı. Bazı geceler uykumdan kalkıp aklıma gelen modeli çalışmak için işyerimi açtıracak derecede bir aşk vardı. O aşkla askere gidip geri geldiğimde kendi yerimi açtım. Açınca La Bella firmasına bir süre iş yaptım. La Bella kapanınca bir süre esnafa iş yaptım. O günlerde Bambi firmasından arandım ve sürekli Bambi’ye çalışmaya başladım.

M. Çakır Akın: Mobilyacılığın hangi alanında faaliyet gösteriyorsunuz?

Salim Şahin: Bizim en iyi olduğumuz kendimizi yetiştirdiğimiz alan koltuk takımı o yüzden sadece koltuk takımına devam ediyoruz.

M. Çakır Akın: Yaptığınız işle ilgili Türkiye genelinden bakarsak şikayetleriniz neler?

Salim Şahin: Belki benim şikayetim tüm Türkiye’nin sorunu üretim aşamasında kendini yormak istemeyen tembellerden oluşan bir çal yap mantığı devrede ben gece uyanıp yeni bir şey üretmek için koşarak atölyeme gelirken diğeri senin yaptığını çalıp anında üretime geçiyor ve bugün fuar alanına gittiğinizde hepsi birbirinin benzeri ürünler sizi karşılıyor sadece koltuk yapmak yetmez ben diyorum ki kendi tarzınızı ortaya koyun.

M. Çakır Akın: Firma olarak hedefiniz nedir?

Salim Şahin: Hedefimiz elbette büyümek daha fazla insana iş imkanı sağlamak, daha güzel ve daha büyük bir fabrikada hizmet vermek. Torbalı bölgesi, özellikle hedefimizde tüm dünyada fuarlara katılmak ve dünyanın her yerine eserimizi göstermek istiyoruz. Çalışanlar çoğaldıkça gülümseyen yüzler çoğalır bu bizi de mutlu eder. Daha verimli, daha üretken oluruz diye düşünüyorum.

M. Çakır Akın: Son dönem müşterileriniz en çok talebi ne oluyor?

Salim Şahin: Son zamanda Almanya yada gönderdiğimiz bir ürünümüz var, ben adını kardelen koydum, şu an en çok talep alan ürünümüz. Bu arada şunu da ayrıca söylemek isterim. Ürünlerimizde sadece gürgen ağacı kullanmaktayız.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı