Köşe Yazıları

Merhaba Güzin Abla. Anlatsam dinler misin?

Sağ kulağım ağrısın mı ağrımasın mı karar veremiyor…Bense hafta sonu annem ile vukuatsız geçen hafta sonumu düşünüyorum.

Yasakların kalkmasıyla haftalar sonra yavaş yavaş dışarı çıkan annem, İzmir’deki evine gelmeye karar verdi. Hal böyle olunca malum sebeplerden Bursa’dan alıp İzmir’e getirme görevini ben üstleniverdim. Bu arada merak ediyorum, siz bu yazıyı okurken sağ kulağımda yeller estiğini hissedebiliyor musunuz acaba?

Yakın çevrem iyi bilir. Annemle dünyada olabilecek en zıt iki karakteriz. Birimiz beyazsa diğerimiz siyah, birimiz ne kadar karamsarsa diğerimiz o kadar pozitif,  birimiz ne kadar panikse, diğerimiz o kadar soğukkanlı, birimiz ne kadar esprili ise diğerimiz o kadar iğneleyici iki insanız. Durum böyle olunca da tartışmalarımız kaçınılmaz oluyor. O yüzden sakinliğimizi koruyabilmek adına, görüşme sıklığımızı elimden geldiğince az, süreyi de mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışıyorum.

Anne kelimesini duyunca kalbi yumuşacık pamuk gibi olan çoğunluğun aksine tüyleri diken diken olan bir kediyi andırıyorum ben. Çünkü nasıl bir tepki alacağımı bilemiyorum her seferinde.

Bu kulak gece başıma iş açmazsa iyidir…

Annemle buluştuğum andan itibaren sürekli mekan mekan gezdirdim kendisini. Aylardır dışarı çıkmadığından özlemiştir diye düşündüğümden değil. Dikkatimizi mekanlara çekip birbirimizle ilgilenmeyi azaltalım diye. Bu çabam 3 saat sonra şöyle bir cümleyle takdir gördü. “Sen geldiğinden beri internetim bozuldu!”:)

Annemin beni özlediğini hissettiğim bir cümle oldu bu. 3 aydır hiçbir şey yokmuş, ben geldiğim gibi telefonu nedense bozulmuş. İşte böyle sevgi dolu bir ilişki bizimkisi. Bana sürekli erkek kardeşimin adıyla hitap etmesini normal bulduğum için burada paylaşmayacağım.

Naneli şeker yediğinizde bir ferahlık olur ya ağzınızda, işte öyle bir his var sağ kulağımda. Hayırlara çıksın inşallah.

Annelik çok güzel bir duygu olduğu kadar kadına çok fazla sorumluluk yükleyen bir duygu. Anne olmak için çocuk doğurmak gerektiğini düşünmeyenlerdenim. Doğurmuş olmanın da çocuklar için saçını süpürge etmeyi gerektirmediğini…Ancak, sevgi vermek hepsinden önemlisi sanırım.

Sorumluluklarını yerine getirme konusunda tembel bir anneyim belki ama umarım sevgimi hissettirebiliyorumdur çocuklarıma.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı