Genelkültür sanatUncategorized

MİT OPERASYONUNU ANLATAN ”49” FİLMİ VİZYONDA

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın 2014 yılında yaptığı operasyonu konu alan ve sinemaseverlerin uzun süredir merakla beklediği "49" filmi bugün 14 ülkede vizyona girdi.

İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Doğukan Polat, Sinan Tuzcu, Hasan Küçünçetin ve Kerem Alışık’ın başrolünü üstlendiği 49 filmi bugün izleyiciyle buluştu. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, DEAŞ tarafından 2014’te Musul’da kaçırılan 49 Türk vatandaşını burunları dahi kanamadan kurtardığı nefes kesen operasyonu anlatan film, Türkiye’deki tüm sinema salonlarının yanı sıra Avrupa’da 14 ülkede de aynı anda gösterime girdi.

49 Filmi Türk yapımcıların son dönemde çektiği en yüksek bütçeli sinema filmi kimliğini taşıyor. Yönetmenliğini; Hakan İnan, Görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran, Aksiyon yönetmenliğini Altynbek Shaken, Aksiyon süpervizörlüğünü Feray Açıkgöz’ün yaptığı filmin, aksiyon sahnelerini NOMAD STUNT ve MAD STUNT üstlendi. CNP Entertainment Film tarafından çekilen ve yapımcılığını Mehmet Canpolat ile Sadi Canpolat’ın üstlendiği 49 Filmi, 2022 yılının yaz aylarında; İstanbul, Kilis ve Gaziantep’te çekildi. Filmin çekimleri sırasında yaklaşık 3 bin figüran rol aldı.

49 BİZE NE ANLATIYOR ?

2014 yılının Haziran ayında Irak içerisinde büyük bir taarruza kalkan DEAŞ, kısa sürede büyük bir alana hakim oldu. Musul şehri DEAŞ tarafından adeta savaşmadan ele geçirildi. 11 Haziran 2014 tarihinde DEAŞ, Musul’da faaliyet gösteren tek diplomatik misyon konumunda olan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na saldırdı. ‘Kasap’ lakaplı DEAŞ Militanı (Hasan Küçükçetin) önderliğinde Başkonsolosluk binasına giren DEAŞ militanları, 49 Türk vatandaşını rehin aldı.

49 rehinenin kurtarılması görevi Milli İstihbarat Teşkilatı’na verildi. Hemen harekete geçen MİT, bu tür operasyonlarda çok tecrübeli olan ve gözünü budaktan esirgemeyen tavrıyla bilinen Oğuz’u (İsmail Hacıoğlu) Musul’a gönderdi. Oğuz ile o dönem Musul’da görevli olan MİT personeli Zeki (Doğukan Polat) ve Sahra (Hande Doğandemir) vakit kaybetmeden işe koyuldu. Bu süreçte MİT Başkanlığı’nda kurtarma operasyonunun koordinasyonu ile görevlendirilen Ekrem Başkan (Kerem Alışık) önemli ve hayati kararlar vermek zorunda kaldı. Karşılarındaki düşman ise, DEAŞ’ın bölgedeki en üst düzey yöneticisi olan Ebu Ferec’ti. (Sinan Tuzcu)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı