Köşe Yazıları

ÖZGÜRLÜK GÜNÜ

Temmuz ayına girmemizle birlikte Türkiye’de, nerdeyse tam normalleşmeye geçildi. Gece sokağa çıkma yasakları, hafta sonu kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat ve toplu taşımalardaki kısıtlamalar, 65 yaş üstü ve 18 yaş altına uygulanan yasaklar kalktı. Maske zorunluluğu hariç neredeyse tüm yasak ve kısıtlamalar kalktı.

Vaka sayıları kağıt üzerinde düşmeye başlamıştı, aşı programı birden hızlanmış hatta dünyada daha yeni yeni konuşulan 3. doz aşı uygulamasına da hızlı bir giriş yapılmıştı. Ve de tabi ki yaz aylarının en önemli ayına girilince beklenen normalleşme geldi. Geçen yıl tatil yapamayanlar, tatile, denize, seyahate hasret olanlar için aylardır sabırsızlıkla beklenen karardı bu normalleşme.

İngiltere’de de, hızla yayılan yeni varyant Delta yüzünden ertelenen normalleşme 19 Temmuz’da gerçekleşecek gibi görünüyor. Başbakan Boris Johnson açıkladı, bir çok iş yeri açılacak, sinemalar, tiyatrolar perdelerini çok uzun bir süre sonra açacaklar hatta gece klüpleri bile açılacak. Sosyal mesafe kuralları kalkacak ve en önemlisi maske takma zorunluluğu olmayacak. Yani “Freedom Day”- Özgürlük günü geliyor.

Gerçi tarih 19 Temmuz olarak açıklandı ama uygulama çoktan başladı denebilir. Tüm dünya Avrupa futbol kupasındaki seyircili karşılaşmaları, İngiltere halkının Almanya, Ukrayna ve de özellikle Danimarka maçları sonrası nasıl kutlama yaptıklarını gördü. Herkes çoktan unutmuştu salgını, virüsü ve de yeni varyant Deltayı. Londranın sokakları içkiden çok, 55 yıl sonra gelen finale kalma sevinci ve mutluluğu içindeki fanatik İngilltere taraftarları ile doldu. Ünlü kırmızı çift katlı otobüslerin, İngilterenin en önemli simgelerinden biri olan telefon kulübelerinin üstlerine çıkanlar, trafik lambalarına tırmananlar, çocuğum doğduğunda bile bu kadar sevinmedim diyenler, daha neler neler. Tabi ki ne sosyal mesafe, ne de maske vardı. Normalleşme çoktan başladı aslında.

Aslında İngiltere’de durum Türkiye’den biraz farklı. Türkiye’de tam kısıtlama uygulanırken, sayılar tavan yapmışken; İngiltere durumu düzeltmiş, vaka sayıları çok azalmış, salgından kaybedilenlerin sayısı neredeyse hiç yok gibiydi. Ama birden bire Delta varyantı çıktı ortaya ve şu an vaka sayıları çok yüksek. Bu haldeyken bu normalleşme normal mi, olmalı mı, zamanı mı bilinmez ama sadece sayılı günler kaldı tam normalleşmeye. Peki buna hazır mıyız? Bakalım göreceğiz. Pazar günü oynanacak maç öncesi ve sonrası normalleşmenin testi yapılmış olacak gibi.

Şimdiden İngiltere’ye ve İtalya’ya bol şanslar be sizler de güzel ve normal bir hafta diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı