Ekonomi

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılında Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersinillerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Aydın “Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir” dedi

Genel Müdür Aydın “Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır” şeklinde konuştu.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI MODERN SULAMA METOTLARININ UYGULANMASINI KOLAYLAŞTIRIR

Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.  

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘2019 yılındaAdana, Hatay, Osmaniye ve Mersinillerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

2019 YILINDA ADANA’DA 821310 DEKAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Genel Müdür Aydın, ‘Adana ilimizde 2019 yılında 8 adet projede toplam 2265980 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 821310 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 1444670 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.

HATAY’DA ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Aydın, ‘Hatay ilimizde ise 2019 yılında 2 adet projede toplam 556 000 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında çalışmalar devam etmektedir. Devam eden bu çalışmalarla 2020 yılı sonuna kadar 556 000 dekar alanın toplulaştırılması hedeflenmektedir. 

2019 YILINDA OSMANİYE’DE 120400 DEKAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Aydın, ‘Osmaniye ilimizde 2019 yılında 1 adet projede toplam 317900 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 120400 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 197500 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini belitti.

2019 YILINDA MERSİN’DE 279090 DEKAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

Aydın, ‘Adana ilimizde 2019 yılında 1 adet projede toplam 378710 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 279090 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 99620 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflenmektedir’ dedi.

Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin illerimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar 12 proje dâhilinde 1220 800dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2020 yılı sonuna kadar 2297790 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlandığının belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ dedi. 

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı