Genel

Türkiye’de Havayolu Şirketlerinde 554 Uçak Var || E Haber Ajansı

Koronavirüsünden en ağır darbeyi yiyen havayollarında çeşitli ülkelerde iflaslar yaşanıyor. Türkiye’de son iflas eden havayolu Atlas Global oldu, o da koranavirüsü öncesindeydi. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre Türkiye’de yolcu ve kargo taşımacılığı yapan 10 şirket var. Bu şirketlerin filosunda 31’i kargo olmak üzere toplam 554 uçak var. 

Türkiye’deki havayolu şirketlerinin durumu hakkında bilgi veren Musa Alioğlu Yeni Birlik Gazetesi’ndeki köşe yazısında şöyle diyor: 

Bizim yerli şirketlerimiz uçaklarının bir kısmını TC tescilinden çıkarıp, başka ülkelere götürdükleri için yerli uçak filomuz da yerinde sayıyor.  

Avrupa Birliği mevzuatı havayolu kurmak isteyenlerin önüne bizim gibi ağır müeyyideler koymuyor. Şirket kurmak için uçak sayısı şartı ve teminat parası bize göre daha düşük. Ücret tarifeleri de o ülkelerde makul bir düzeyde. İşte bu nedenle Türk şirketleri bu şirketleri kurma yoluna gitmektedir. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verilerine göre 2020 yılı sonunda şirketlerimizdeki TC tescilli öz mal ve kiralık uçak sayılan şöyle;  

THY 341 (18’i kargo) 

Pegasus 93

Sun Express 58

Onur Air 23

Corendon 13

Free Bird 8

Tailwind 5

MNG 5 (Kargo)

ACT 5 (Kargo)

ULS 3 (Kargo)

Toplam 554 (31’i kargo)

SHGM’nin hiçbir havayolu şirketinin kurulmasına izin vermemesi ve bu nedenle de uçak sayımızın yıllardan bu beri, hala daha 600’e ulaşamayışıdır. Avrupa Birliği mevzuatı havayolu kurmak isteyenlerin önüne bizim gibi ağır müeyyideler koymuyor. Şirket kurmak için uçak sayısı şartı ve teminat parası bize göre daha düşük. Ücret tarifeleri de o ülkelerde makul bir düzeyde. İşte bu nedenle Türk şirketleri bu şirketleri kurma yoluna gitmektedir.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı