Ekonomi

Yalçın “Kumbara Kültürü Kayboldu” | E Haber Ajansı

Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı  Murat Yalçın Kredi kartı kullanımının arttığına ve reşit olmayan çocuklar ile gençlerin bile elinde kredi kartı olduğuna dikkat  çekti.

Kumbara kültürü bilmeyip aksine ellerinde kredi kartları olan çocukların olduğunu hatırlatan Türkiye Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı  Murat Yalçın, “Eskiden çocuklar çıraklık yapar, emek harcayarak para kazanma davranışını kazanır, toplumla kaynaşır, kumbaralar ile para biriktirmeyi ve harcamayı öğrenirdi” dedi.

Başkan Yalçın, “Önceden gençler ve çocuklar çıraklık yaparak para kazanmayı, kumbara ile para biriktirmeyi öğrenirdi. Şimdi ise kumbara alışkanlığı yerini kredi kartlarına bıraktı. Artık reşit olmayan çocukların ve gençlerin bile elinde kredi kartları var. Kredi kartı sayısı 9 yılda yüzde 41 arttı. Kredi kartlarına yüklenmek, hatta artık 18 yaşından küçük çocukların eline bile kredi kartı vermek önce aile bütçemizi daha sonra ekonomimizi sarsar” şeklinde konuştu. 

 “KREDİ KARTI KULLANIMI ARTTIKÇA BORÇLU SAYISI DA ARTIYOR”

Kredi kartının da kredi kartı borçlularının da arttığını belirten Başkan Yalçın, “Her geçen gün kredi kartı kullanımı ve borçlu sayısı artıyor. Öyle ki bu yılın ilk 9 ayında kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 54 bin 619 kişi artarak 673 bin 189’a çıktı. Bireysel kredi kartı borcu devam eden ise 2,5 milyon kişi var. Piyasadaki nakit sıkışıklığı ile kredi kartlarına yüklenme arasında bir kısır döngü yaşanıyor. Kredi kartı kullanımı arttıkça nakit sıkışıklığı yaşanıyor, nakit sıkışıklığı yaşanan piyasada kartlara yükleniliyor. Maalesef bunun kimseye faydası olmadığı gibi, önce ailemizi sonra da ekonomimizi olumsuz etkileyecek bir durum” diye konuştu.

e-Haber Ajansı (e-ha) – Resul Özdil 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı