Köşe Yazıları

2021’e girerken dilediğiniz dilek ile ilgili geçtiğimiz bir hafta içinde hangi adımları attınız?

Yeni yılın ilk haftasını geride bıraktığımıza göre minik çaplı bir analiz yapabiliriz sanırım.

Ben 43 yıldır, siz bilmem kaç yıldır Yılbaşı kutluyorsunuz. Her Yeni Yıl kutlaması bir önceki yılbaşında olduğu gibi yeni umutlar ve dileklerle dolu oluyor.

Her sene başında yeni kararlar alıyoruz kendimizle ilgili. Geçen sene yapamadım ama bu sene gerçekleştireceğim diye. Kimimiz kilo vermeyi, kimimiz işini değiştirmeyi, kimimiz de eşini değiştirmeyi kafaya koyuyor. Önümüzde koskoca 365 günlük bir dönem oluyor yeni hedeflerimizle ilgili. Merak ediyorum da acaba hayal ve dileklerimizin kaçta kaçını gerçekleştirebiliyoruz bir sene içinde?

Örneğin bu sene 2021’e girerken dilediğiniz dilek ile ilgili geçtiğimiz bir hafta içinde hangi adımları attınız? Nelerden vazgeçip, hangi fedakarlıkları yaptınız?

Ben dilek dilemem, hedef de koymam diyorsanız tercih sizin tabii ki. Hayatı doya doya yaşayan da ölüyor bir gün, bomboş yaşayan da..

Hayat tecrübelerime dayanarak yaşama sevinci olan insanların çoğunun bir hedefi olduğunu söyleyebilirim. Kimi bisiklete binmeyi hedefliyor, kimi spora başlamayı, kimi yüzme öğrenmeyi, kimi yeni bir lisan öğrenmeyi, kimi netflixte 3 diziyi tüm sezonlarıyla bitirmeyi vb vb. Herkesin hedefi kendine. Bildiğim tek şey var kendine koyduğun hedefler seni hayata bağlıyor, motive ediyor.

Ancak burada koyduğun hedefe geceni gündüzünü vererek kilitlenmemek de diğer bir püf noktası. Aksi takdirde iyi bir şey yapayım derken sağlığımızdan oluyoruz. Hedefimiz için atacağımız her adım bizi amacımıza ulaştıracak, sonrasını Evren’e bırakmak en hayırlısı.

Araştırmalar gösteriyor ki, kendi adımıza gerçekleştirmeyi dilediğimiz dileğimiz ile ilgili her gün bir önceki günden sadece %1 daha fazla çaba gösterdiğimiz takdirde 365 gün sonunda başlangıçtaki halimizin tam 37 katı kadar ilerlemiş oluyoruz.

Denemeye değer sanki. Ne dersiniz?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı