Köşe Yazıları

2022’YE VEDA

Koskoca bir yılın daha sonuna geldik. Acısıyla, tatlısıyla, güzellikleriyle, üzüntüleriyle, gülümseten ya da yürek buran anılarıyla. Daha dün gibi gelişini coşkuyla kutladığımız 2022’ye veda etmemize sadece günler kaldı.
Yıllar geçtikçe, yaş aldıkça günler daha mı çabuk geçiyor, yoksa bana mı öyle geliyor bilmiyorum. Ben şahsen tam yeni yıla, yeni yaşıma alışmaya çalışırken birden kendimi bir sonraki yılın içinde buluyorum. Bir bakıyorum yeni yılı kutluyoruz. Yeni umutlar, yeni dilekler, yeni başlangıçlar. Ocak ayına giriyoruz ve sonra soğuklar, kış derken ardından bahar dalları erkenden renklenmeye başlıyor. Sonra tüm güzelliği ve hızı ile yaz bizi karşılıyor. Ve ardından bir bakıyorum ki Noel hazırlıkları başlamış bile, her yer pırıl pırıl, rengarenk olmuş, her köşeden Noel şarkıları duyuluyor. Anlıyorum ki bir yıl daha bitiyor, yeni bir yıl daha geliyor. Günlerin, ayların akış hızına yetişemiyorum gibi hissediyorum bazen. İki yeni yılın arasındaki zamanın nasıl geçtiğini ancak durup geriye dönüp düşündüğümde fark ediyorum. Neler yaşamışım, neler yapmışım, yapamamışım, neleri sığdırmışım 365 güne, hızla geçen bir yıla. Film şeridi gibi birden geçiveriyor gözümün önünden yaşadığım 12 ay.
Bu yılda aynısı oldu. Bir an durdum ve 2022 gözlerimin önünden geçmeye başladı.
İzmir’de ailemle hoşgeldin demiştim 2022’ye. Güzel, güneşli, sıcacık bir kış gününde Şirinceye gidip, meşhur tatlı şaraplarından içip, rengarenk ve otantik sokaklarında gezmiştik. Yılbaşı yemeğimizi yemek için de evimize dönerken yolda kaybolmuştuk. Planladığımızdan daha bir geç saatte eve varınca, 2022’ye heyecan ve telaşla girmiş olduk.
Heyecan ve telaşla başlayan 2022’in ilk 6 ayı oldukça çalkantılı geçti benim için. Ama bu dönem bana çok şeyler kattı, öğretti ve hayata bakış açımı değiştirdi. Kendimin ve benliğimin farkına varmayı, sadece zevk aldığım, sevdiğim şeyleri yapmanın ve sevdiklerimle mümkün olduğu kadar çok zaman geçirmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.
Ve bu duygularla yılın ikinci yarısına başlarken, aldım elime valizimi ve yollara düştüm. Seyahat etmek, yollarda olmak beni hep mutlu etmiştir, bunu bu kez daha iyi farkettim. Uzun süredir gitmek istediğim yer olan Miami ile başlayıp, güzel bir Amerika turu yaptım; Key West, Orlando, Tampa, Daytona Beach, Kansas City ve Şikago. Yeni bir çok kişi ile tanışıp, Amerika’da yaşayan dost ve arkadaşlarımı görüp, 2022’ye unutulmaz ve çok güzel anılar ekleyip, İzmir’e annemin yanına gittim.
Ve birlikte çok güzel bir yaz yaşadık. Annem, çok sevdiğim arkadaşlarım, kardeşim ve dostlarım bu yazın güzelliğine ayrı bir güzellik kattılar.
Güzel Ege’de Bodrum, Marmaris, Datça, Çeşme, Urla, Foça derken mis gibi deniz havasını ve maviyi, yeşili iyice içime çektim. İzmirimin 100. doğum gününü Tarkan eşliğinde kutlama şansını yakaladım. Binlerce İzmirli ile tarihe imza attım.
Sonra onca uzak diyarlara gidip gelmişken, daha Yunanistan’a en yakın komşumuza gitmemişken bu yaz oraya da ilk adımımı attım, hem de ne atış. Kos, Samos, Atina, Santorini, Rodos epey bir tur attım ama bitmedi. Daha sonra üniversite yıllarından beri en yakın arkadaşlarımdan olan Ayşe ve kardeşi Hülya ile Balkan turuna çıktım. Ve ilk iki durağımız yine Yunanistandı. Kavala ve Selanik. Selanik yıllardır gitmek istediğim bir şehirdi. En büyük ve tek sebebi de Atamızın orada doğduğu ve büyüdüğü evi ziyaret etmek istememdi. Hayalime kavuşmuştum ama birazcık da hayal kırıklığına uğramıştım. Evin içi boş denecek gibiydi ama yine de orada olmak inanılmaz bir duyguydu.
Balkan turumuz otobüs ileydi. Benim de o kadar seyahat etmeme rağmen aldığım ilk turumdu. Ve çok güzel insanlarla tanışıp, çok güzel zaman geçirdik. 9 günde 9 ülke, bir çok şehir gezdik. Turumuzun en güzel yanı otobüste geçirdiğimiz zamanlardı diyebilirim. Arkadakiler grubumuz süperdi.
Ve şahane bir yaz tatilinden sonra Ekim sonu Londra’ya döndüm ve Londra 2022’yi uğurlamak için hazırlıklara başlamıştı bile. Yine çok güzel, rengarenk, capcanlı ve hiç olmadığı kadar kalabalık Londra. Şimdi önce Noel’i sonra da 2023’ü karşılamaya hazır.
Ve ben yine çok sevdiğim şeyi yapıp seyahate çıkacağım ve 2023’ü uzaklarda kucaklayacağım ve güzel, sağlıklı, mutlu, başarılı, sımsıcak ve sevgi dolu bir yıl olsun diye de kulağına fısıldayacağım.

Mutlu yıllar!

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı