Yaşam

Aveda Vegan Yıl Dönümünü Ocak Ayında Veganuary Global Hareketiyle Birlikte Kutluyor

Aveda, Ocak ayı boyunca insanları çevreci bir yaşam tarzına teşvik eden 2021 Veganuary hareketinin sponsoru olmaktan gurur duyuyor.

Yüksek performanslı saç bakım markası Aveda, bugün  ürünlerinin tamamının %100 vegan oluşunun yıldönümünü kar amacı gütmeyen Veganuary Global Hareket’ini destekleyerek kutluyor. Veganuary’nin destekçisi olan Aveda, çevreye duyarlı yaşam tarzının gezegenin sağlığı üzerindeki olumlu etkileri konusunda farkındalığı arttırarak dünya çapında veganlığın yayılmasına yardımcı oluyor.

Veganuary, hem kar amacı gütmeyen hem de her yıl yapılan, 31 gün boyunca insanları bitkisel ürünlerden oluşan bir diyet yapmaya cesaretlendiren bir organizasyondur. 2014 yılında başlayan Veganuary’nin misyonu, insanlara çevresel etki ve kişisel sağlık konusunda eğitim vermenin yanı sıra vegan tarifleri tanıtarak ve paylaşarak toplumu vegan beslenmeyi denemeleri için desteklemek ve ilham vermektir. Geçen sene Veganuary hareketine, 2020’ye oranla, %28 daha fazla katılımcı yani 500.000 kişiden daha fazla kişi katılmıştır.

Veganuary ABD Direktörü Wendy Matthews konu hakkında: “Veganuary’nin katılımcılarının nerdeyse yarısı adına ‘Veganuary Işıltısı’ koyduğumuz daha güzel bir cilde sahip olduğunu söylüyor. Vücudumuza sürdüklerimiz kadar yediklerimiz de kendimizi nasıl gördüğümüzü ve hissettiğimizi etkiler. Bu yüzden yüksek performanslı, hayvanlar üzerinde test edilmeyen ve vegan içeriklere sahip global sponsorumuz Aveda’yla çalışmaktan çok mutluyuz.” dedi.

Veganuary aynı zamanda şirketteki yöneticilerinin ve çalışanlarının Ocak’ta bir ay boyunca vegan beslenmeyi denemesi için bir “İşyeri Meydan Okuması” da yürütüyor. Aveda ise bu meydan okumaya binlerce çalışanını, ortak salonlarını ve enstitüyü de teşvik ederek bu sene ikince kez katılacak.

Aveda’nın Global Marka Yöneticisi Barbara De Laere de: “Aveda markası çevreyi korumayı misyon edinmiştir ve her yıl gezegen üzerindeki zararlı etkisini azaltmak için belirli bir sayıda hedef belirler. Önceki ürünlerimizde hayvansal içerik kullanımımız çok sınırlı olsa da (örneğin balmumu), geçen Ocak ayında tamamen %100 vegan içeriklere geçmek bizim için çok önemli bir adımdı. Böylelikle müşterilerimiz için artık daha da iyi seçenekler sunabiliyoruz. İster beslenme tarzı ister yaşam tarzı olsun, veganlığı seçmek bir insanın karbon ayak izini azaltır. Veganuary ile iş birliği yaptığımız için çok heyecanlıyız çünkü bireysel etkimizi anlamanın en etkili yollarından birinin bu olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bize düşen görevlerin ötesinde, günlük kullandığımız eşyalarımızı ve bunların hangi malzemelerden yapıldığını incelemeye önem veriyoruz.” dedi.

Veganuary’ye göre hayvan türlerinin tüketilmesi, habitat kaybı ve neslinin tükenmesine neden olan önemli faktörlerden biridir. Aynı zamanda hayvancılık üretimi için her yıl milyonlarca dönüm orman kesilmektedir. Bu nedenle vegan beslenmenin çevresel faydaları göz ardı edilmemelidir.

2010 Birleşmiş Milletler raporuna göre vegan beslenmeye global olarak geçmemiz dünyadaki açlığı, fakirliği ve küresel ısınmanın  zararlı etkilerini azaltması için kritik bir seçimdir.

Uzmanlara göre bir insanın bir aylık vegan beslenmesi yaklaşık olarak 124.900 litre suyun tüketilmesini, 84 m2 ormanın kesilmesini ve 273 kg karbondioksitin yayılmasını engeller. Bu demek oluyor ki; Aveda’nın Veganuary Projesi’ ne  katılması 124 M litre suyun tüketilmesini, 84.000 m2 ormanın kesilmesini  ve 273,000 kg karbondioksit yayılmasını engellemiştir.

Aveda’nın 100% vegan içerikleriyle ilgili daha çok bilgi almak için lüten https://www.aveda.com/vegan-beauty-products sitesini ziyaret edin.

 

Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratmak İçin 

Aveda, içinde yaşadığımız dünyaya özen gösterme misyonuna uygun bağlı kalarak, sürdürülebilir kaynak kullanımı, sürdürülebilir paketleme, hayvanlar üzerinde test yapmama ve  vegan formüller geliştirme gibi gezegenimize özen gösteren alanlarda onlarca yıldır  çevresel sorumluluğun yeni ölçütlerine öncülük eden bir güzellik markası olmuştur. Aynı zamanda Aveda, dünya çapındaki kaynak bulma topluluklarında yer almış ve ihtiyacı olan insanların temiz suya erişim hakkını korumaya ve sağlamaya yardımcı olmuştur.

Aveda bal arısı kolonisiyle, çalışanların bakımını üstlendiği bir sebze bahçesinin, elektrikli araçların şarj istasyonlarının ve kilometrelerce uzunluğa sahip koşu parkuruyla kaplı Ulusal Yaban Hayat Federasyonu sertifikalı 58 dönümlük kampüsünün de bulunduğu birincil üretim tesisinde  misyonlarını tamamlıyor.

Birincil üretim tesisinde, sürdürülebilirliğe vurgu yapan bazı unsurlara sahip olan Aveda, elektrik gücünü güneş ve rüzgar enerjisinden alır, geri dönüştürülmüş fiberli halılarla kaplıdır, her köşesinde geri dönüştürme kutuları bulunur ve ayrıca organik ürünler satan bir kafeye sahiptir.

Haziran 2020’de Aveda birincil tesisinde 3.6 dönüm 900kW yere montelenmiş güneş panelleri eklemiştir. Güneş panelleri gün boyunca güneş ışığını toplar, ışığı elektriğe dönüştürür ve kampüsteki üretim tesisine tedarik eder, fazla enerji ise şebekeye geri döner. Güneş panelleri markanın yenilenebilir bir enerji üreticisi olma vizyonunun bir parçası olma yolundadır.

Aveda’nın sürdürülebilirlik girişimleriyle ilgili daha çok bilgi almak için aveda.com/sustainablefuture websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı