Mekanlar

Bir kişinin hayatını kurtaran, bütün insanların hayatını kurtarmış sayılır.

“Süper kahraman”, normal insanların yapamadığı şeyleri yapma güçlerine sahip olan ve bu güçlerini toplumun iyiliği için kullanan bir kişiye verilen genel isimdir. Süper kahramanlar geçmişten bu yana çok popüler olmuş ve sevilmişlerdir.

Dünya 1929 – 1940’lı yıllarda büyük bir sıkıntı içindedir. Buna “Büyük Depresyon” denir. Büyük Depresyondan en çok etkilenen devlet de Amerika olmuştur. Bu çöküş süper kahramanların yaratılmasına sebebiyet vermiştir. Gerçek hayatlarında sürekli yenilgiye uğrayan Amerikanlar en azından hayal dünyalarında kazanmaya başlamışlardır. Süper kahramanlar, Amerikalılar için bir umut olmuşlardır.

Süperman’i 2 Yahudi yaratmıştır. Yahudiler Amerika’da hür bir biçimde yaşayabilmek için Süperman’i oluşturmuşlar ve nasıl görünmek istiyorlarsa onu da öyle göstermişlerdir.

Batman, güçler olmadan da kahramanlık yapılabileceğini göstermiştir.

Süper kahramanlar her zaman Amerika halkına moral kazandırmışlardır.

İlk süper kahramanlar genç beyaz erkeklerden oluşmaktadır ve oluşturulan ilk kahramanlar, 1931 yılında çıkan Shade ve 1936 çıkışlı Phantom’dur. Ama en bilinen ilk süper kahraman Superman’dir. 1940 – 1941’li yıllarda kadın süper kahramanlar türediyse de en bilineni Wonder Woman’dır.

2. Dünya Savaşı
2. Dünya Savaşı’nda da Amerikan halkına moral olması nedeniyle süper kahramanlar yaratılmıştır. Bunlardan en bilineni Captain America’dır.

Schindler’s List filminde şöyle bir diyalog geçer.

“Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.”
Schindler: Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir, bu yüzden de bizden korkuyorlar. Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için korkuyorlar. Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için bizden korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz, adamı öldürüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Aslında buna güç denmez adalet denir, güç farklı birşeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

Goeth: Demek sence güç bu?
Schindler: Evet güç bu Amon, güç buna denir.”

Coronavirüs dünyayı alt üst edince üretilen kahramanların hiç biri işe yaramadı. Dünya devleri, süper güç denilen tüm ülkeler savruldu tam kahramana ihtiyaç duyulduğunda ne Süperman ne Batman geldi.

Herşey bitti derken milyonlarca isimsiz kahraman çıktı ortaya ve tek bir isim altında geldiler. Kendilerine sağlıkçılar deniyordu. Öyle bir çıkış ki; tüm süper kahramanlara selam durdurdular, dünyayı sırtlarına aldılar, ellerinde ne silah ne de gözlerinde ışın vardı ama milyonlarca insanı kurtardı bu kahramanlar. Hep göz önündeydiler aslında kavga etmek için bahane ürettiğimiz, vurduğumuz, kırdığımız, hakaret ettiğimiz, içimizde mahallemizde apartmanımızda yan komşularımızdı onlar. Onlara yumruk attığımızda kırılan parmağımızı bile onaran yine onlardı, güç onlardaydı onlar bunu bildiğinden hiç tepki vermediler, öldürme yetisine sahipken öldürmüyorsan işte güç budur, ya peki ölüm döşeğindeki hastayı iyileştiriyorsan ve hiçbir karşılık beklemeden yapıyorsan başkalarının hayatı için kendi hayatından sevdiklerinin hayatından vazgeçebiliyorsan buna ne nedir?
Bu özveriyi gören gözler de eksik değildi elbet. Evrim Cevratoğlu ve arkadaşları bunu gören iyilikseverlerdendi ve ne yapabiliriz diyerek yola çıkmaya karar verdiler.
Butik otellerinde kendi gönüllerinden küçük bir kampanya başlattılar, süper kahramanları ağırlamak istediler ve
bir challenge yaptılar, bu güzelliği gören onların gönül dostları dediği işadamları, dostları akrabaları destek olmak istedi ve iyilikseverler sayesinde iş biranda büyüdü.

“Bagenin Pansiyonu’un” sahibi Evrim Çevratoğlunun başlattığı challenge şöyle;

Sağlık çalışanları arasında bir çekiliş yapıp, çekilişi kazanan talihlileri
mekanlarında ağırlayacaklar. Bu Challenge projesini organize edenler arasında Kuzeydoğu Yıldız, Şöhret Pakiş, Sıla Ertaş, Büşra Babalık da var. Beklentilerinin üstünde bir talep gören bu güzel projeyi desteklemek isteyenlere kapılarının açık olduğunu da belirtmeden edemiyorlar.

Bilgi İçin :

Gsm : +905415985853

İnstagram : @bagenipansiyon

web :http://www.bagenipansiyon.com/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı