Köşe Yazıları

Bugün biz susalım dünya anlatsın “O BÜYÜK DEVRİMCİYİ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 84 yıldönümünde onu anlatmak çokta kolay olmayacaktır. Çünkü yaptığı devrimler ve kazandığı zaferler öyle iki satır ile geçiştirilemeyecek kadar büyüktür. Bugün dünyanın gözünde Mustafa Kemal nasıl anlatılmakta ona yer vereceğim.

Evet sevgili okurlar;

Gelin bugün biz susalım dünya konuşsun o büyük dâhiyi birde dünya milletlerinin dilinden öğrenelim.

İşte bazı yabancı devlet adamları ve komutanlarının gözü ile Atatürk:

“O büyük insan yalnız Türkiye için değil bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.”

(Afgan Kralı Emanullah Han)

Fransa’nın, yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması’nı imzalaması nedeni ile, ‘Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemal ile anlaştı’ diyenlere Fransa Başbakanı’nın mecliste verdiği yanıt: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman, Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

(Fransa Başbakanı Briand)

“Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal’in bulunduğu bölge yoğun topçu ateşi altında kalmasına rağmen, O’na bir şey olmamıştır. Hatta Mustafa Kemal, bizlere nispet olsun diye gözümüzün önünde siperler arasında dolaşmakta ve sigarasını içmektedir. Bu yüzden askerleri O’na bir isim takmışlardır; Efsunlu Mustafa Kemal (…) Yanındakiler sipere girmesi için yalvardıklarında O: ‘Hayır, sipere gizlenecek olursam askerlerime kötü örnek olurum’ demekteydi”

(İngiliz İstihbarat Subayı H.G. Armstrong)

“Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, O’nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever.”

(Pakistan Cumhurbaşkanı Eyüp Han)

“Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede, bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamı ile ‘Büyük Adam’ niteliğine hak kazanmıştır. Bundan dolayı Türkiye övünebilir.”

(Yunan Başbakanı Venizelos)

“Sizlere şunu söylemek isterim ki, Mustafa Kemal’e katip olmak isterdim. Sebebi de, O’nun her akşam sofrasında bulunup, yüksek fikirleriyle beslenmek dileğinde oluşumdur. Böylece yeniden üniversite bitirmiş olacağım.”

(Fransa Başbakanı Edouard Herriot)

“Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğe bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu.”

(İngiltere Başbakanı D. Lloyd George)

“Atatürk tarih boyunca gelip geçmiş en büyük devlet adamlarından birisidir. Hiçbir zaman yaşadığı dönemin üzerinde durmamış, yarınını görerek ona göre iş yapmıştır.”

(İngiliz devlet adamı ve tarihçi, Lord Kinross)

“Beyaz Saray’daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi. Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.”

(ABD Başkanı Franklin Roosevelt)

“Atatürk yalnız Türkiye’nin değil, bütün doğunun Ata’sı idi.”

(Afganistan Kralı Amanullah Han)

“Modern Türkiye’nin yaratıcısı Kemal Atatürk’ün eserleri, memleketi için yaptıkları İsveç’te çok iyi bilinmektedir. Atatürk’ün liderliği altında Türkiye’nin kalkınmasını fevkalade ileri hamlelerini hayranlıkla takip ettik.”

(İsveç Başbakanı Erlander)

“Ben en çok Atatürk’ten etkilendim. O’nun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür. Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.”

(Küba Devlet Başkanı Fidel Castro)

“O, Türkiye’yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk’ün ölümü ile Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir.”

( Pakistan’ın kurucusu Muhammet Ali Cinnah)

“Vatanımın bağımsızlığı uluslararası bir gerçek olduğu gün, Allah’a şükürden sonra ilk hatırladığım isim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk oldu. Ümit kapılarının kapandığı bunalım anlarında O’nun destan olan yaşamı ve savaşı bana esin kaynağı oldu.”

(Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba)

“Atatürk düşüncesi asla yaşlanmadı. O sadece geçmiş değil aynı zamanda gelecektir.”

(Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov)

“Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve Cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.”

(İngiliz Generali Sir Charles Townshend)

İşte böyle sevgili okurlar Mustafa Kemal’e bazı dünya liderlerinin gözünden bakmaya çalıştık.

Sovyetler ’den Amerika’ya, İngiltere’den Pakistan’a, bizim dışımızda herkes O’nun değerini bilirken, bizde sorun ne acaba?

Fransız yazar Claude Farrer’de bununla ilgili şunları yazıyor;

“Atatürk yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O’na çok uzaklardan bakmak gerekir.”

Uzaktan bakanlar O’nu anladılar. Peki ya kanatları altında yaşayanlar?

Belki onlar da bütün emanetlerini bir gün kaybedip uzaktan bakmak zorunda kaldıklarında kıymetini anlarlar.

Sevgili okurlar, Milli şairimiz Mehmet Akif’in de belirttiği gibi “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın”.

Yapmamız gereken tek şey var, yetişen her bir evladımıza Atatürk sevgisini aşılamak…

Çünkü Atatürk bir isim değildir;

Atatürk bilimdir

Atatürk tarihtir

Atatürk akıldır

Atatürk gelecektir

Atatürk umuttur

Atatürk gençliktir

Atatürk yüzyıllar sonrasını ön görebilmektir

Atatürk çağdaşlıktır cumhuriyettir

Atatürk Türk Milletinin ta kendisidir

İşte bu nedenle de, 20.yüzyıldan 21 yüzyıla fikirleri ve eserleriyle değeri giderek arttıran, çağdaş dünyanın kurucu önderine yapılan her türlü saygısızlığa

Tarih isyan eder, Akıl isyan eder

Sevgili ATAM ruhun şad olsun….

Daha Fazla Göster

Abdullah Şahin

Tarihçi – Yazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı