Gündem

CHP’li Karabat: Müzelerde Ne Oluyor

Karabat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suiistimale dikkat çekti. Karabat, “Merve’nin intihar etmeden önce kaleme aldığı not ve iş yerinden edindiğimiz bilgiler ciddi bir mobbinge işaret ediyor. Devlet kurumlarında liyakatsiz görevlendirmelere imza atanlar, personelin şikâyetlerini dikkate almayanlar bu ölümden sorumludur” dedi. 

Türkiye’deki müzelerde ciddi envanter sorunları olduğuna dikkat çeken Karabat, Müzede çok sayıda tarihi eserin kaybolduğu, bunlarla ilgili üst kurullara bildirilen şikâyetlerin dikkate alınmadığı iddialarının da araştırılmasını istedi. Karabat’ın Bakan Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:

“-Son beş yılda Gaziantep Müzesi hakkındaki şikâyetlere ilişkin herhangi bir teftiş başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa kaç müfettiş görevlendirilmiştir? Bu teftişler sonucunda olumsuz herhangi bir iş ya da işleme rastlanmış mıdır? Rastlanmışsa bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

-Son beş yılda Gaziantep Müzesi’nden ve Bakanlığa bağlı diğer kurumlardan Bakanlığa iletilen şikâyet dilekçesi sayısı kaçtır? Bunların kaçı ile ilgili işlem yapılmıştır? Bu şikâyetler sonucunda açılan herhangi bir soruşturma ya da dava var mıdır?

-Gaziantep Müzesinde kaybolduğu söylenen ya da akıbeti bilinmeyen tarihi eser sayısı kaçtır? Bunlarla ilgili kurumca açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?

-Gaziantep Müze Müdürü hakkında çok sayıda şikâyet olmasına rağmen, Genel Müdürlüğün bu konuda harekete geçmediği, aksine söz konusu kişiyi kolladığı yönündeki iddialar doğru mudur?

-Genel Müdürlükten üst düzey bir yetkilinin Gaziantep Müzesi’ndeki arkeolog ve uzmanları sürgünlerle tehdit ettiği doğru mudur?

-Türkiye’de bulunan tüm müze, kurul ve laboratuvarlarda liyakatsiz olduğu halde sadece belli bir sendikaya üye olduğu için yönetici pozisyona getirildiği iddia edilen personel var mıdır? Yönetici konumdaki (Müdür, Müdür yardımcısı, Müdür Vekili) personelin sendikalara göre dağılımı nedir?”

e-Haber Ajansı (e-ha) 

[ad_2]
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı