Köşe Yazıları

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu hafta tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Uluslararası Dünya Kadınlar Gününü” kutlayacağız.
Her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olan Dünya Kadınlar Günü; insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ilişkin tüm dünyada coşkuyla kutlanan bir gündür.
Ülkemizde maalesef kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin giderek arttığı bugünlerde Kadınlar Gününün” apayrı bir önem ve yeri var.
Peki bu gün nasıl ve nerede ortaya çıkmış biliyor musunuz?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Ortaya Çıkışı

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamışlar. Ancak polis işçilere saldırmış ve işçiler fabrikaya kilitlenmiş. Arkasından da çıkan yangında işçiler fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamamışlar ve tam 120 kadın işçi bu olay sonucu can vermişler. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katılmış.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirmiş  ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.
1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle de 1921’de Moskova’da adının “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendiği de iddia ediliyor.
Türkiye’de 8 Mart 
Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve daha büyük gruplar halinde kutlanıp, kapalı mekanlardan sokaklara taşınmıştır. 12 Eylül darbesinden sonra dört yıl bir çok özel gün gibi kutlanmayan “Dünya Kadınlar Günü”, 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaktadır.
Kadınların ezilmediği, hor görülmediği, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmadığı, hala bu devirde bile iş yerlerinde eşitsizlik ve haksızlığa mağdur kalmadıkları güzel bir dünya diliyorum ve tüm hemcinslerimin Dünya Kadınlar Gününü, Emekçi  Kadınlar Gününü kutluyorum.
Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı