Röportajlar

EVİNDE ÜRETTİĞİ DOĞAL SABUNLARI ŞİMDİ İHRAÇ EDİYOR

Uşak’ta geçirdiği kaza sonucu evinde tedavi olduğu süre içinde doğal sabun yapmaya başlayan girişimci Hürriyet Pamuk, ürettiği 50’den fazla çeşit sabunu 7 ülkeye ihraç ediyor.

Yaklaşık yirmi sene önce tekstil atölyesinde kazan patlaması sonucu ayaklarında yanma oluşan Hürriyet Pamuk, altı ay yürüyemedi. Doktorların “ayağın aksayabilir” dedikleri Pamuk, tedavi sürecini başarıyla atlattı.

“Çalışkan bir insan olduğum için evde oturmak bana iyi gelmiyordu” diye konuşan 48 yaşındaki sabun üreticisi, kimyager olduğu için karışımlardan anladığını ve evde yağları karıştırarak sabun üretmeye başladığını söyledi.

Ürettiği sabunları sivilce sorunu olan yeğeni başta olmak üzere çevresine hediye olarak dağıttığını belirten Pamuk, “Hediye ettiğim insanlardan geri dönüşler aldım. Zamanla kendi markamı oluşturdum. Sonra daha fazla talep olunca kendime küçük bir dükkân tuttum. Tencerede sabunları yapmaya başladım. İlk Uşak’ta satmaya başladım. Çevremdekiler bana “bizim sabuncu kız” diye sesleniyorlardı. Evde kaldığım dönem otlar ve yağlarla ilgili araştırma yaptım. Bitkisel kitaplar okumaya başladım. Sonra öğrendim ki yüzyıllardır bizim tarihimizde ter kokanlar için karanfil sabunu üretiyorlarmış. Zeytinyağının içine karanfil atıyorlarmış. Ağrısı olanlara çörek otu sabunu veriyorlarmış. Kısaca bizim kültürümüzde olan bir şey bu” dedi.

“SABUNU DÜNYAYA TANITAN BİR MİLLETİZ”

Sabun ile ilgili araştırmalar yaparken Osmanlı döneminde sabun üretimi ile ilgili bilgiler edindiğine dikkat çeken Pamuk, “Tarihe baktığımızda sabunu dünyaya tanıtan bir millet olduğumuzu görebiliriz” diye konuştu. Katıldığı fuarların etkisini gördüğünü ve ondan sonra ambalaj, kutu yaptırdığını söyleyen girişimci, müşterilerinin ürünleri alıp Avrupa’ya götürdüğünü ve bu sayede işlerinin farklı bir boyuta taşındığını söyledi.

Sağlık bakanlığına kayıt yaptırdıktan sonra liman, matbaa, hammadde yakınlığından dolayı İzmir’e geldiğini belirten Pamuk, şöyle konuştu: “Ülkemizde hemen hemen her bölgede varız. Ağrı’ya gidip Osmanlı sabunları dediğinizde herkes biliyor. En iyi reklam kulaktan kulağa gelen reklam olduğu için müşterilerimiz ürünleri kullandıkça ilgi arttı. Kullandığım sabunların içinde ne varsa ben onu Sağlık Bakanlığına bildiriyorum. Ve onu mutlaka kullanıyorum.”

“SABUNLARIMIZI 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYORUZ”

Şu ana kadar İran, Irak, Dubai, Belçika, Fransa başta olmak üzere ürünlerini birçok ülkeye gönderen Hürriyet Pamuk’un hedefinde Avustralya ve ABD bulunuyor. Bu iki ülke ile de görüşme halinde olan Pamuk, anlaşmanın sağlanması halinde sabunlarını bu ülkelere de göndermeyi planlıyor. 50 çeşit sabun ürettiklerini ve müşterilerinin siparişlerine göre de üretim yaptıklarını belirten Pamuk, “En çok tercih edilen ürünümüz eşek sütlü ve sarımsak sabunudur. Doğal sabunlar yıpranma yapmıyor ve deriyi besliyor. İçinde defne, rıhtım, ısırgan yağı olduğu için bunlar saçlara çok faydalı. Saç derisine direk etki yapıyor. Saçtaki deri probleminden dolayı çıkamayan saç varsa ona yardımcı oluyor.  Sabun normalde sert bir üründür. Ama bunun içine süt ve bitkisel yağlar koyarak yumuşatıyoruz. Bu sayede cildini yıpratmadan temizliyor. Sıvı sabun kullanmaktansa katı sabun her zaman iyidir” diye konuştu.

 

 “VİRÜSE KARŞI DOĞAL SABUN”   

Virüs vakalarına karşı dezenfektanın etkili olduğunu fakat bunun cildi tahriş eden bir madde olduğu için egzama gibi sorunlara yol açtığını söyleyen Hürriyet Pamuk, “Yaptığımız deneye göre katı sabun, sıvı sabun ve dezenfektandan daha fazla temizliyor mikrobu. Virüs yağ moleküllerinden oluşan bir bakteri olduğu için sabunun yağı parçalama özelliği var. Sıvı sabunda bu daha az. Katı sabun yüzde 99 temizlik sağlıyor. Evlerde ofislerde rahat kullanılabilir. Sabun dezenfektandan daha uzun gidiyor. Çünkü doğal yağlarla yaptığımız için sabun hemen erimiyor” diye vurguladı.

Üretimi iki kişi olarak sürdürdüklerini ifade eden Pamuk, uzun saatler çalıştıklarını kaliteli ve doğru madde kullanarak üretim yaptıklarını söyledi. Bundan sonraki hedeflerinin tamamen yurtdışına açılmak olduğuna dikkat çeken Pamuk, “Dünyanın birçok bölgesinde satılmasına rağmen çok şükür bir şikâyet almadım. Bu rahatlık yetiyor insana. 20 yıldır sabun üretiyorum. Biz başta bu kadar beklemiyorduk. Özellikle turistler sabunun kokusunu çok seviyorlar. Hindistan cevizli ve damla sakızlı rahatlatıcı birçok sabunumuz var. Tatil için ülkemize gelen turistler dükkanımızı ziyaret etmeden gitmiyorlar” dedi.

Son olarak vatandaşlara doğru sabun kullanımı ile ilgili uyarılarda bulunan başarılı girişimci Hürriyet Pamuk, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız sabun alırken görüntü ve ambalajından ziyade içeriğine dikkat etmesi lazım. Sabunun arkasına bakıp okusunlar. Ürünü daha önce deneyenlerden bilgi alabilirler. Sağlık Bakanlığının söylediği de bu zaten. Arkasında ne yazıyorsa içinde o olmak zorunda. Pahalı ürün kalitelidir mantığı çok yanlış bir düşünce. Bir üründen memnun değilse müşteriler şikayetini dile getirmeliler. En büyük hakları budur. Sonuçta sağlık olduğu için halkımızın bilinçli olması lazım. Merdiven altı ürünlere dikkat etsinler. Hayvansal ve kızartma yağından sabun üretenler var maalesef. Tamamen zeytinyağına dayalı üretim yapıyoruz. Kilo basması için tavuk kemiklerini ezip sabunun içine koyuyorlar. Ben ürünümün sonuna kadar arkasındayım. Yıllardır doktora gidip ciltlerindeki sorunu çözmek için uğraşıp sonra bizim sabunlarımız ile şifa bulanlar oldu. Bunun geri dönüşünü almak ve manevi doyuma ulaşmak çok güzel bir duygu. Ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız”

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Alican Mercan

Ege Time Dergisi imtiyaz Sahibi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı