Röportajlar

EVREN ÇAPIN VE JOSEPH

Geçmişi 23 yıl öncesine dayanan Çapın Şirketler Grubu’nun, hızla yol alan son projesi olan Joseph’s Cafe Bar konseptleri, üç yıl önce ülkemiz ve dünyanın birçok bölgesinde faaliyete geçti. Biz de Egetime Dergisi olarak, hem “Joseph” markası hakkında bilgi almak hem de Evren Çapın’ı tanımak adına keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 • Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İnşaat, otomotiv, gıda ve reklam alanlarında 23 yıldır faaliyet gösteren Çapın Şirketler Grubu’nun kurucusuyum.  Üç yıl önce gıda sektöründe de yer almak amacıyla yatırım yapmaya karar verdik ve “Joseph”i kurduk. Halk tarafından çok hızlı benimsendiği için 3 yıl içinde Türkiye genelinde 31 şube, yurtdışında da Dubai, Londra, Roma, İsveç ve Azerbaycan’da olmak üzere 5 şube daha açtık. Çok yakında Almanya’da da bir şube açmayı planlıyoruz.

 

 • Farklı alanlarda faaliyet gösterirken nasıl oluştu Joseph fikri?

Kurumsal bir şirket olarak gıda sektöründe de yer almak istiyorduk ve iyi hazırlanmış bir şekilde bu sektörde adımızı duyurmak istiyorduk çünkü arkasında Çapın Şirketler Grubu olarak yer alacaktık. Joseph marka olarak halka açıldığımızda da halkın inanılmaz bir sevgi ve ilgisiyle karşılaştık. Çok şükür bunun karşılığını da çok kısa bir zamanda şubeleşerek ve markalaşarak aldık. İlk cafe’mizi Bornova Özkanlar’ da açtıktan sonra, bunu Gaziemir, Kordon, Eskişehir, Bartın, Kütahya, Kars Kağızman, Bolu, Sakarya, Didim, Bodrum vb şeklinde devam etti. “Joseph” çok büyük ilgi gördü ve biz de bu ailede yer almaktan dolayı mutlu ve gururluyuz.

 

 • Sizce insanlar neden sevdi bu kadar Joseph’i?

Samimiyet, kalite ve modern bir işletmecilik anlayışı. Bizim mekanlarımızın şöyle bir özelliği var. Aile de oturabilir, iki sevgili de gelse çok rahat oturabilir. Her kesime hitap edebildiğimizi düşünüyoruz. Ayrıca doğum günü konseptlerimiz de çok beğenildi. A’dan Z’ye her türlü sorumluluğunu üstlendiğimiz; pastasından, palyaçosuna, süslemesinden, ikramlarına, masa dizaynından hediyesine varıncaya kadar; her adımında yer aldığımız doğum günü konseptlerimiz hem ebeveynlere büyük kolaylık sağlıyor hem de bu sayede çocuklara unutamayacakları bir gün yaşatmış oluyoruz. Kurumsallık ve samimiyet kalite ile birleşince, başarı da ardından geliyor.

 • Doğum günü kutlamalarında aile konsepti beliriyor, sonrasına karışmıyor. Öyle mi?

Aynen öyle. Yıldız çocuğumuzu ve ailesini memnun etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyor ve memnun bir şekilde mekanımızdan ayrılmalarını sağlıyoruz.

 • Yetişkinler için ne gibi hizmetleriniz var? Menüde neler bekliyor olacak bizi?

Joseph şubelerinde alkollü ve alkolsüz konseptlerimiz var. Alkollü konseptlerde dünya mutfağından birçok menüyü ve yerli yabancı alkollü içeceği bulabilirsiniz. Saat sabah 07:00 de açılan mekanlarımızda kahvaltıdan tutun, sabaha karşı 05:00’a kadar eğlence ve gıdaya dahil maksimum hizmet veriyoruz. Dünya kahvelerimiz keza en çok beğenilen ürünlerimizdendir. Ayrıca nargile hizmetimizin bulunduğunu da belirtmek isterim.

 • Mekanlarınızın kaç tanesinde alkol var?

31 şubemizin 11’inde alkol hizmeti veriyoruz.

 • Nerede bu mekanlar?

Alkollüler daha çok yazlık bölgelerde yer alıyor. Bodrum, Didim, Çeşme, Ankara, Eskişehir’i alkollü mekanlarımıza örnek olarak diye sayabiliriz. Talebe göre belirliyoruz bu mekanları.

 • Yurtdışından nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Gayet güzel. Didim şubemizi açtıktan bir süre sonra bir İngiliz müşterimizi ziyaret edip Joseph’i İngiltere’den tanıdığını ve çok beğendiğini, artık Didim’e geldiğinde de uğrak yeri olacağını söyledi bize. Biz de çok gururlandık haliyle. Bu kadar kısa sürede global bir marka olup yurtdışı ve yurtdışında bu kadar sevilmek motivasyonumuzu her geçen gün daha da arttırıyor.

 • Yurtdışındaki hizmetlerinizle, Türkiye’deki hizmetleriniz arasında farklılıklar var mı?

Dubai’de alkol yok. Roma’da, Londra ve Stockholm’de daha butik ve şık bir restaurant konseptimiz var, alkol de içeren. Lokasyona ve talebe göre belirliyoruz hizmetlerimizi. Örneğin alkol olan yerde menüyü daha sınırlı tutarken, alkolsüz mekanlarda daha fazla çeşit ve kahve çeşidine yer veriyoruz. Çünkü bildiğimiz üzere, alkollü mekanlarda belirli bir saatten sonra yiyecekten daha çok içeceğe yöneliyor müşterilerimiz. Çalışma arkadaşlarımız da mekan ve müşteri isteklerine göre önceliklerimizi ve ciro hedeflerimizi belirleyerek çalışmalarımıza bu şekilde yön veriyoruz. Çok büyük bir ekibiz Çapın Şirketler Grubu olarak. 615 kişi çalışıyor bünyemizde. Bu kişilerin 55 tanesi sadece Joseph’e yönelik fizibilite çalışmaları ve araştırmalar yapıyor ve şubelerimizle saat saat gün gün iletişim halinde olarak onları daha ileri taşımak için gereken desteği gösteriyorlar.

 

 • Joseph Akademi adı altında, bildiğim kadarıyla işe alacağınız personelinizi bir standart eğitimden geçiriyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Haklısınız, ben Joseph’in backgroundunu Los Angeles’ta In & Out’ larda aldım. Santa Monica ve Las Vegas’ta Dünya Müdürü olarak 123 tane In & Out’un açılmasında görev aldım. Orada şunu tecrübe ettim. Mekan daha kurulmadan önce çalışacak personelin eğitimi bitiyordu ve bu eğitimli insanlar o mekanları çok çok iyi yerlere getiriyorlardı. Biz de ilk Joseph’i kurduğumuz anda Joseph Akademi’yi de kurduk ve şu ana kadar üç senede 1124 kişiyi eğitimimize dahil ettik ve sertifikalarıyla beraber şubelerimize gönderdik. Şubelerimizde sertifikasız kimseyi çalıştırmıyoruz. Yedi gün teorik, yedi gün pratik eğitimini aldıktan sonra şubemize gitmeye hak kazanıyor çalışanlarımız.

 

 • Hedefleriniz nedir Joseph’e yönelik?

Bu işte heyecan hiç bitmiyor. Her yeni açılan şube bizi daha da heyecanlandırıyor. Şu anda en büyük hedefimiz, Türkiye’de her ilde yer almak istiyoruz. Türkiye’de 55 şehir, dünyada da 44 ülke gezdim. Birçok farklı yaşanmışlığa şahit oldum, bunun benim en büyük avantajım olduğunu düşünüyorum. Bu tecrübelerimi de işime empoze edebildiğim için dünyada da en az 44 ülkede yer almayı istiyoruz. Yani daha yolun çok başındayız.

 

 • Pandemi tüm dünyada ve ülkemizde bütün sektörleri etkiledi ve çok sayıda kapanan işyeri oldu. Özellikle cafe ve restaurantlar da bundan fazlasıyla etkilendi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Heyecanınızı söndürmeden nasıl ayakta kalabildiniz bu süreçte?

Pandemiyi en yoğun yaşayan şirketlerden biriyiz. Çünkü sadece Joseph mekanlarının kira bedeli aylık 1 milyonu aşan bir meblağ ve yaklaşık 10 aylık bir dönemde gelirimiz olmadan kira ödemelerimiz oldu. Pandemi başladıktan bir süre sonra 15 şubemiz tamamen kapandı, 15 i de paket servise döndü. Şuan bulunduğumuz Bornova Küçükpark Şubemiz bu bölgede pandemide kapanmayan tek yer oldu. Bizler de gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu pandeminin ülkemiz insanını bir araya getirdiğini düşünüyorum ve gerçekten tüm vatandaşlarımız olarak bu süreç ile iyi savaştığımızı birbirimize çok destek olduğumuzu düşünüyorum ben. Ülkemiz adına bu durum beni mutlu etti. Çünkü yurtdışında bu gibi durumlarda, yağmalama, iç savaş, devlete kafa tutma gibi davranışlar sergileniyor. Biz bunları ülkemizde hiç yaşamadık ve birlik beraberliğimizi daha da arttırdık. Bu da ülkemizin ne kadar güzel değerlere sahip olduğunu gösteriyor. Biz de elimizden geldiğince hiçbir çalışanımızı işten çıkartmadan işlerimize devam ediyoruz.

 

 • Mart başı itibari ile mekanlar açıldığında hangi hijyen kuralları ile müşterilerinize hizmet vereceksiniz?

Zaten biz şu an da paket servis veren yerlerimizde hijyen dezenfektan kurallarına uyuyoruz. 1 Mart’tan itibaren de HES koduyla giriş yapabilecek müşterilerimiz. Bunun haricinde tüm masalarımızda dezenfektan bulunuyor ve maske temini de alabilirler. Ayrıca menülerimiz de QR kodu ile okunabilir konumda. Teknolojiyi tüm imkanlarımızla kullanıyoruz. Biz hazırız müşterilerimize, yeni sezonda da sürprizlerimizle karşılarında olacağız.

 

 

 

 • Alkollü mekanlarınız da sanırım canlı müzik de bulunuyor. Ebru Polat mı çıkıyor sahneye?

Evet DJ ve canlı müzik oluyor. Ebru Polat bizim marka yüzümüz ve biz Joseph ailesi olarak kendisini ve enerjisini çok seviyoruz. Bunu müşterilerimizin memnuniyetinden de anlıyoruz. Bu yüzden elimizden geldiğince Ebru Hanım ile Joseph severleri buluşturmaya gayret ediyoruz. Bu arada 2020 yılında “En iyi Etkileşim Alan Marka” ödülünü aldık. Bunda Ebru Hanımın çok büyük desteği var.

 • Nasıl bir ödül bu aldığınız? Neyi kapsıyor tam olarak?

Swam’da en fazla paylaşılan, yorum alan, sosyal medyada konum olarak paylaşılıp, yorumlanan. Bugüne kadar Joseph’te 7,5 milyon kişiye servis verdik ve daha çok kişiye ulaşması için elimizden geleni yapacağız.

 • Yeni iş kurmak isteyen genç girişimcilere ne tavsiye etmek istersiniz?

Ticaret dünyanın en güzel işi. Doğru ve dürüst yaptığınız takdirde yapılacak en güzel işlerden biri. Genç girişimcilere her zaman yapmak istedikleri araştırarak girmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü NoName denen merdiven altı pek çok dolandırıcı işyeri var. Yeni bir yerle anlaşma yapmadan önce markalarını araştırsınlar, marka geçmişini incelesinler, yerinde ziyaret etsinler, aksi takdirde hüsrana uğrarlar.

 

-Siz müşteri olsanız, neden Joseph’i tercih ederdiniz?

Öncelikle kendimi çok rahat hissedeceğim bir ortam ve güzel bir dekorasyona sahip. Ekibi güler yüzlü ve eğitimli, bana kendimi iyi hissettiriyorlar. Kaliteli ürünleri kullandıklarını da bildiğimden, kafamda soru işareti olmadan keyifle oturabileceğim bir mekan. Kahvaltımı da yapıp, alkolümü içip, canım isterse nargilemi içeceğim nadir mekanlardan:).

 

 • Evren Bey yeterince iş konuştuk, ben biraz kişisel sorular sorup karşımdaki kişiyi tanımayı ve tanıtmayı da seviyorum. Örneğin hayat mottonuz var mıdır?

Keyif almak. Keyif almadığım hiçbir işte yer almıyorum.

 

 • Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Boş zamanım yok. Çünkü inanılmaz yoğun çalışıyorum. Örneğin Dubai’ye üç günlüğüne gittiğim geçtiğimiz aylarda bir buçuk ay kalmak durumunda kaldım. Oradan Roma ve ardından Londra’ya gittik. Yani boş zamanlarımı çalışarak geçiriyorum. Ama asla şikayetçi değilim ve keyif alıyorum.

 

 

 

 • Röportajımın olmazsa olmazı, size beş kelime söyleyeceğim siz de bu kelimeleri duyduğunuzda ilk aklınıza geleni söyleyin lütfen.

Hayat (Tahminimden çok düşünüyor Evren Bey. Bundan sonraki kelimeleri daha hızlı yorumlamasını rica ettikten sonra devam ediyorum.

Hayat- Kısa

Corona– Zor bir süreç (Bir kelimeden fazla bir cevap ama yoğun çalışma temposuna veriyorum:)

Keyif- Olmalı

Müzik- Hayatın Anlamı

Joseph- Keyif vereniz

 

 • Bugüne kadar hayatınızda hiç yapmam dediğiniz bir şey yaptınız mı? Evet ise nedir?

Bariz bir keşkem yok. Ancak hiç kendimi düşünmediğim bir anda Brezilya seyahati yapıp, 8 ay kaldım orada. Amacım kahve ve eti araştırmaktı. Bir daha öyle bir şeye cesaret eder miyim emin değilim. Sanırım yapmam.

 

Biz Evren Bey’le röportajımızı yaparken aramıza katılan Bornova Şubesi Sahibi Ferdi Bey ile de kısa bir sor cevap yaptık. Joseph’i tercih etme sebebini sorduğumuzda Evren Bey ile tanıştıktan sonra kendini hem karakter, hem dürüstlük hem de çalışkanlık anlamında çok sevdiğini ve iş ahlaklarının aynı olması sebebiyle tercih ettiğini dile getirdi. Joseph’in artık yoğun arkadaş çevresi ile buluşma mekanları olduğunu da sözlerine ekledi.

 

RÖPORTAJ : Bediz Saka

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı