kültür sanat

FEYK SAHNE PERDELERİNİ AÇIYOR

"Aş ve Aşk" isimli oyunu Cep Salonlarında sahneleyen Feyk Sahne ekibi; Büyük Sahnelerinin Açılışını Enfal Uzel ve Samet Gürsel'in oynadığı "Delil Yetersizliği" oyunu ile 4 Şubat'ta yapıyor.

Yapımcı Abdurrahman Akpınar’ın desteğiyle Pandemi döneminde batmış “enkaz halinde” bir Tiyatro’yu devralan kurucu Ercan Özdal ve ekibi İstanbullu tiyatro severlerden tam not almaya iddialı.
Ekip arkadaşları Kays Aykut bir çok tiyatronun yapım aşamasında ciddi emekleri olan, şimdilerde Meissner tekniği eğitmeni Feyk Sahne’nin de baştan aşağı teknik ve inşaat işlerinin ustalığını yaptı Çukurova Üniversitesi ekolünden gelen ve tiyatro ve dizi sektöründe adına sık rastladığımız Yaşar Bayram Gül ile Özgür Onur Damar yönetmenlik, eğitmenlik ve oyunculuk alanında Feyk Sahne’de yönetim kadrosundalar. Kendilerine Kolektif Tayfa ismini veren Feyk Sahne kurucuları arasında oyuncu İ.Özgün Erbay yer almaktadır. Murat Akcan,Sedat İlhan ve Don Kişot Osman mahlasıyla bilinen Osman Akkuş gibi isimler de bu yeni oluşumun birer bireyi ve gönülden destekçisi.

Öncü Ekolün Takipçileri
Feyk Sahne tiyatro ekibi; uluslar arası fark yaratan ve diğer ekollere de öncü kabul edilen Çukurova Üniversitesi’nde Azerbaycan Devlet Sanatçısı Doç. Cahangir Novruzov’un ortaya koyduğu Stanislavski ekolünü takip etmektedirler.

Çünkü biz ne kadar iyi olursak dünya o kadar iyi olur.
Türkiye Cumhuriyeti coğrafi konumu sayesinde neredeyse dünya üzerindeki her türlü tiyatro biçimine ev sahipliği yapmış kültürlerin harmanlandığı bir yer. Bu köklü kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasına katkı sağlama kaygısıyla perdelerini açan Feyk Sahne’nin kurucularından Ercan Özdal’ın ekonomik zorluklara rağmen motivasyonu ; Muhsin Ertuğrul’un dediği gibi ”Yarın kıyamet kopacağını bilsem bugün bir tiyatro açarım.” sözüdür.

Feyman Kültür Merkezi isimli mekanlarının kısaltmasını (Fey) ironi yaratmak amacıyla İngilizce Fake kelimesinin Türkçe okunuşu biçimiyle birleştirerek “Feyk Sahne” adıyla seyirci karşısına çıkan Ercan Özdal’dan Egetime okurlarına mesaj var. “Feyman kelimesi, yaptığı iş içinde ahlaken olgunlaşmayı hedeflemek anlamı taşıyor. Bizler de kimsenin ahlak bekçiliğini yapmadan önce kendi özümüzde ahlaken ve kültürel olarak olgunlaşmayı hedefliyoruz. Çünkü biz ne kadar iyi olursak dünya o kadar iyi olur.”

Ercan Özdal Kimdir?

1988 Doğumlu Ercan Özdal 1993 Senesinde ilk defa çocuk oyuncu olarak Kartal Sanat Tiyatrosunda sahneye çıktı. Lise döneminin sonuna kadar oyunculuk atölyelerine devam etti. Yetişkin ve çocuk oyunlarında rol aldı.

Dizi-sinema sektöründe de bir çok projede yer alan oyuncu 2008-2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitim aldı.

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı