Röportajlar

İBAD HÜSEYNOV BELGESELİ

Kahramanlar vardır, tarih onları yazarken şahlanır. Kahramanlar vardır, bayrak dalgalandıkça kanatlanır. İşte o kahramanlardan biri de: İbad Hüseynov.

18 Ekim 1970’te Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde dünyaya gelen İbad Hüseynov, küçük yaşlarda spor yaparak kendini geliştirdi. Askerlik çağı geldiği zaman SSCB’nin ordusuna çağırıldı ve kısa zaman sonra orduda gösterdiği başarılar nedeniyle başçavuş rütbesine yükseldi.

20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusunun Bakü’ye girdiğini ve Azerbaycan halkından bir çok kişiyi öldürdüğünü öğrenen İbad Hüseynov, aynı ordunun neferi olduğundan dolayı büyük üzüntü yaşar. Sovyet ordusundan atılabilmek için süresiz açlık grevine başlar ve amacına ulaşır. İbad Hüseynov artık bağımsız Azerbaycan ordusunun komutanıdır. Damarlarındaki asil kan coşmuştur.

Karabağ o günlerde Ermeniler tarafından işgal edilmişti. İbad Hüseynov Karabağ sınırları içindeki Hocavend kasabasına geçerek Bölgesel Savunma Birliği’ni kurar ve tamamen gönüllü askerlerden oluşan bu birliğe askeri eğitimler verir. Kısa zamanda Bölgesel Askeri Birliği’ni bir tim haline getiren İbad Hüseynov Ermeni işgalci kuvvetlerinin aldığı bölgelere girer. Düşmanı etkisiz hale getirmek için silah ve erzak depolarını imha ederek ele geçirdiği mühimmatı Azerbaycan ordusuna teslim eder. İbad Hüseynov Ermeniler’in tehlikeli planlarını önceden tespit ederek Azerbaycan’ın daha fazla toprak kaybetmesini önler. Tüm karşı savunmalara rağmen Ermeni ordusunun kilit isimlerini öldürerek düşman askerinin dağılmasına neden olur. Ustalıkla döşediği mayınlar sayesinde Ermeni birlikleri büyük kayıplar verir. İbad Hüseynov adı ‘Ele Geçirilemeyen İstihbaratçı’ olarak anılmaya başlar.

İbad Hüseynov’un gösterdiği üstün kahramanlıklar karşısında panik yaşayan Ermenistan ordusu acil eylem planı geliştirir. Özellikle Ağdam’la Hocavend arasındaki bölgeyi ellerinde tutmaya çalışan Ermeni birliklerinin başına Türk düşmanlığıyla bilinen ASALA terör örgütünün lideri Monte Melkonyan getirilir. Kan emici Melkonyan, Karabağ bölgesinde taş üzerinde taş bırakmaz. Önüne gelen herkesi öldürmek için kodlanmış gibidir. Katik Melkonyan tarihin en kanlı, en kara ve en uzun gecesi olarak yüreklerimize yazılan Hocalı soykırımını gerçekleştirir. Hocalı kan ağlar,   Türk dünyası kan ağlar. Güzel ülkesinin güzel insanları bir soykırıma kurban gitmiştir.

Yüreği yansa da bileği daha da güçlenir İbad Hüseynov’un.  Milli kahraman katledilenler için gözyaşı dökerken hepsinin intikamını alacağına dair yemin eder. Başarılı bir operasyon düzenleyerek Melkonyan’ı teke tek savaşarak öldürür. Melkonyan’ın ölümü işgalin seyrini değiştirir ve Azerbaycan güç kazanır.

İbad Hüseynov askeri dehası ve çatal yüreğiyle muhteşem bir komutan olarak Karabağ’da Azerbaycan ordusunun cephe hatlarını ileriye taşır. Karabağ fatihi İbad Hüseynov’un açtığı o mevzilerde bugün Azerbaycan bayrağı nazlı nazlı dalgalanmaktadır. İbad Hüseynov o mevzileri açarken canını hiçe sayar. Geri dönüş yolunda içinde bulunduğu araç anti tank mayınına denk gelir ve infilak eder. Korkusuz kahraman tam 28 gün komada kalır. Hastaneden çıksa da doktorlar bir süre sağlığına dikkat etmesi gerektiğini söyler; ama İbad Hüseynov aynı düşüncede değildir. Bir an önce cepheye geri dönmek için can atar. Çünkü o bir vatan sevdalısıdır. Vatanın ona ihtiyacı varken sağlığının ne önemi vardır. Ermenistan’ın korkulu rüyası olarak cephe hattındaki askeri birliğine geri dönerek vatan savunmasına kaldığı yerden devam eder. Hocalı soykırımı bir an olsun aklından çıkmamıştır. Sivil halkı öldürmeyi marifet sayan Ermeni ordusunun komutanlarını ve askerlerini gözünü kırpmadan öldürür.

Kolay yetişmez İbad Hüseynov gibi kahramanlar. O kahramanlar ki milletin umudu, vatanın kalesi olurlar. İbad Hüseynov Azerbaycan ‘ın geçmiş cumhurbaşkanı ulu önder Haydar Aliyev tarafından Bayrak Madalyası yine Azerbaycan ‘ın bugünkü cumhurbaşkanı ve başkomutanı İlham Aliyev tarafından Milli Kahramanlık Madalyası’yla ödüllendirilmiştir. Azerbaycan Devlet Güvenlik Teşkilatı başkanı Orgeneral Ali Naghiyev ise İbad Hüseynov’a Devlet Güvenliği ve Dış Keşif Organlarının Yıl Dönümü Madalyası’nı takdim etmiştir. İbad Hüseynov Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul ve takdir edilmiş bir kahramandır.

Türk milletleri İbad Hüseynov’u hem yüreklerinde hem hayatlarının içinde yaşatmaktan onur duyarlar.

İbad Hüseynov tarihe ismini altın harflerle yazdırmış efsane bir komutandır. İbad Hüseynov Karabağ’ın fatihi, Azerbaycan’ın milli kahramanı ve Türk dünyasının gururudur.

Belgeselin Tamamını Linkten İzleyebilirsiniz :

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı