Genel

‘İnsan Merak Ediyor’

 İzmirli sanatçı Medine Çamın yazıp oynadığı tiyatro oyunu ‘İnsan Merak Ediyor’ 24 Kasım'da Kocaeli Alternatif Sahne de, 28 Kasım'da Beyoğlu Asmalı Sahne'de  seyircisi ile buluşuyor.

Bir kadın oyuncunun sahnede ne tür zorluklar yaşayabileceğini mizahi bir dille anlatan oyun, seyircisi ile Havva ve Hatice’nin hikayesini de paylaşıyor.

İzmir’de dört yıldır üretim yapan İzmir Halk Tiyatrosu bünyesinde çıkan oyun tiyatronun daha önceki projeleri gibi, seyirciye kaliteli bir tiyatro zamanı sunuyor.

Oyunun yazarı ve oyuncusu Medine Çam tek perdelik komedi tiyatro oyunu hakkında bilgi verdi. Çam, “Şimdi bir oyuncuyu sahnede hayal edin.

Tek derdi hayali olan mesleğini hakkıyla yapabilmek. Kadınlığa ve erkekliğe dair alışılmış düşünceleri sorguluyor, seyircisi ile beraber düşünüyor.

Ağlanacak hallerine gülüyorlar. Tam olarak durum bu. Madem durum trajik, bari trajikomik anlatalım. İlk kadın Havva’da dertli onun torununun torununun… torunu Hatice’de. Ama kadın olmanın sadece dertlenilecek yanlarını değil, kutlanacak yanlarını da göreceğiz bu oyunda” diyor.

 

“Bir ‘oynayan insanın kendisini sahnede hayal etmesiyle başlar oyunumuz. Hayal etmesi bedava.
Ama kendi zihninin içinde hayal kurarken bile özgür değildir oynayan insan. Üzerine yığılan roller, etiketler babaanne yorganı gibi çökmüştür göğüs kafesine.
Ancak merak ettiğinde ferahlar, bir de güldüğünde. Havvayı merak eder, Haticeyi de. Şimdi size hikayeler anlatacağım merak edelim, gülelim diye.
Havalansın babaanne yorganları, uçan halılara dönsün Binbir gece değilse de masalımız, hiç değilse bir saat sürsün.”
Yazan-Yöneten: Medine Çam
Süpervizör: Cengiz Toraman Afiş Tasarım: Melike GÜLER
Dekor Realizasyon: M. Serkan Koçak Kostüm: Şükran Vilken
Asistan: Ece Şahin, Tuğba Kırmızı, İlayda Yılmaz
Işık-Ses Kumanda: Nilay Başaran
Oynayan: Medine Çam Oyunun Süresi: Tek perde/ 60 dakika
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı