Sağlık

İştahsız Çocukla Baş Etmenin Yolları

İSTANBUL (e-ha) – Çocukluk döneminde sıkça rastlanan iştahsızlığın pek çok ailenin ortak sorunu olduğunu ancak doğru yöntemleri uygulayarak bu problemden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Makbule Eren çocuklarda iştahsızlıkla baş etmenin yollarını anlattı.

Eren, yaptığı açıklamada, gece beslenen, yatmadan kısa süre önce beslenip gece boyu reflü yaşayan çocukların, geniz eti, alerji, burun tıkanıklığı olan ve bunlara bağlı olarak gece sık uyanan, sabah yorgun kalkan çocukların sabah kahvaltısını iştahla yemeyebileceğini belirtti. Bu nedenlerin araştırılması gerektiğini kaydeden Eren, “Ya da uyku düzeni bozulup her zamankinden erken kalkmak zorunda kalmış ise kahvaltı istemeyebilir. Okula başlama dönemlerinde bu gibi sorunlar olabilir” dedi.

Eren, şu uyarılarda bulundu:

“-Çocuğunuzun iştah durumuna anlayış gösterin.

-Öğünlere düzenli olarak uyun. Ancak öğünlerin saatleri esnek olabilir. İlla herkes kahvaltıyı 08.00’de yapmaz. Saat 10.00’da yapar ama kahvaltı ile başlar.

-Yeni lezzetlere alışmak için zaman gerektiğini unutmadan sabırlı olmak gerekir.

-Beslenmeyi eğlenceli ve zevkli kılın.

-Alışverişte çocuğunuzun besin seçmesine izin verin, yönlendirin.

-Örnek olun.

– Yaratıcı olun.

– Yemeğe odaklanın (Beslenme sırasında TV ve oyundan kaçının).

– Tatlı ve şekerler ile ödül vermeyin.

– Açlık ceza olmasa da, yemeyen aç kalabilir.

– Ne ile ne kadar beslendiğinin yanında nasıl beslendiğinin de önemli olduğunu ve beslenmenin bir davranış şekli olduğunu bunun temellerinin de daha bebeklik döneminde tamamlayıcı gıdaya başlarken atıldığını unutmamak gerekir.”

e-Haber Ajansı (e-ha) 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı