Köşe Yazıları

PEMBE KALPLER KALPLERDE

Koronavirüs ve Kovid-19 ve varyantları ile yaşamaya o kadar çok alıştık ki; sanki artık hiç yokmuş ya da bitip gitmiş gibi davranıyoruz. Yazın gelmesi ile bütün dünyada uygulanan kısıtlamalar, yasaklar kaldırıldı. Şimdiye kadar uzun süre kapalı kalan bir çok işyeri ve işletme tekrar kapılarını açtı. İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkede eğlence yerleri, gece kulüpleri bile açıldı. Hatta çoğu yerde maske takma zorunluluğu bile yok artık.

Ama maalesef hastalık ve salgın ilk günkü etkisinde ve şiddetinde olmasa da hala aramızda. Aşılanma sayısı arttıkça, vaka sayıları hala artışta olsada, hastaneye yatış ve hayat kaybında önemli düşüşler var.

Özellikle salgının ilk başladığı günlerde tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de; Hükümet de, insanlar da ne yapacaklarını, nasıl korunacaklarını tam olarak bilemediler. O yüzden de maalesef çok fazla can kaybı verildi. Avrupa’nın en kötü durumundaki İngiltere, dünya sıralamasında da ön sıralardaydı. Bir çok kişi en yakınlarını bu hastalığa kurban verdiler.

O yüzden, Londra’nın en güzel ve en turistik yerlerinden birinde, tam Big Ben ve Westminster’in karşısında, bu küresel salgında hayatını kaybedenler için özel bir anı duvarı yapılmış. Pembe kalplerle dolu olan bu duvardaki her kalp kaybedilen bir can’ı temsil ediyor. Tek tek el yapımı çizilen, boyanan pembe kalplerle dolu bu duvar 8 Nisan 2021’de tamamlanmış ve o tarihte tam 150,837 kalp doldurmuş bu duvarı. Ama maalesef ki bu kalplere her geçen gün hala yenileri ekleniyor.

Kalplerin yanısıra özel mesajlar, resim ve fotoğraflar ve bırakılan çiçekler var bu kilometrelerce uzayan duvarda. Gerçekten de insanı derinden etkileyen bu duvar, nasıl bir 1,5 yıl geçirdiğimizi, ne kadar çok kayıp verdiğimizi ve de maalesef ilk zamanki etkisinde olmasa bile hala bu salgının içinde olduğumuzu hatırlatıyor.

Normale dönmüş gibi görünsekte, maskeleri, dezenfektanları bir kenara atmış olsak da, bu sinsi virüs ve hastalık hala aramızda. Hala dikkat etmeli ve kendimizi ve cevremizdekileri korumalıyız.

Umuyorum ki aşılanmalar devam edip salgınla savaşmaya devam ettikçe, bu pembe kalplerle dolu, uzayıp giden duvara daha fazla yeni kalpler eklenmez.

Sağlıklı ve güzel günler diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı