Köşe Yazıları

Siyasi Evlilik ile Askeri Evlilik Nedir?

Dünyada, İlk çağ ve Ortaçağ devletlerinin kaderini savaşlar kadar hanedan ailelerin yaptıkları evlilikler de çok etkili bir şekilde belirlemekteydi.

Bugünün düşünce yapısıyla asırlar öncesine bakmak ve doğru sonuçlar görmeye çalışmak neredeyse şizofrenik bir hayal dünyasında yaşamak gibidir.

Biz bugün ilk ve orta çağı anlamak isteyenler için çok sık karşımıza çıkan iki evlilik türünden bahsetmek istiyoruz. “Siyasi ve Askeri Evlilikler” .

İlk ve Ortaçağ’da Hanedan aile olmak günümüzün güçlü ve zengin aileleri ile eş anlamda değildir. Hanedan ailelerde dünyaya gelen kız ve erkek çocukları bebeklikten itibaren özel görevler için eğitilmeye başlanır.

Hatta pek çok sarayda bu tür evlilikler için özel Harem vardır. Prensesler buna uygun olarak yetiştirilirler. Hanedan aileler arasında akraba topluluk olmak ya da aynı dinden olmanın hiçbir önemi yoktur.

Önemli olan ait olduğun hanedanın gücünü, karşı tarafa hissettirmek ya da ait olduğun hanedan ile evlilik yaptığın hanedan arasında iş birliğini geliştirmektir.

Daha Fazla Göster

Nurten Ertul

Gazeteci / Yazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı