Sağlık

TEB: Grip Mevsimi Boyunca Aşı Yaptırılabilir

ANKARA (e-ha) – Türk Eczacıları Birliği (TEB), “Grip aşısının piyasaya sürüldüğü an yapılabileceği gibi grip mevsimi boyunca da yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu noktada halkımızın bir geç kalma ve bu seneyi kaçırma hissine kapılmasını istemeyiz” açıklamasında bulundu.

TEB’den yapılan açıklamada, her sene Eylül ayında kullanıma sunulan grip aşısının, bu sene 10 Ekim’den itibaren tedarik edilmeye ve uygulanmaya başlandığı anımsatıldı. Grip aşısının, Kasım ayı başlangıcı itibariyle yıl sonuna kadar partiler halinde tedarik edilmeye devam edileceği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“ Mevsimlerde yaşanan kayma, grip sezonunu etkilemiştir ve grip sezonunda da kaymaya sebep olmuştur, yani grip vakaları eskiye oranla daha geç görülmektedir. Veriler bize şunu göstermektedir: Grip vakaları, kasım ayında görülmeye başlanmakta ve en yoğun seviyeye ocak ayının ortalarında ulaşmaktadır. Grip aşısının piyasaya sürüldüğü an yapılabileceği gibi grip mevsimi boyunca da yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu noktada halkımızın bir geç kalma ve bu seneyi kaçırma hissine kapılmasını istemeyiz. Ülkemizde grip mevsimi, Ekim–Mart arasına denk gelmektedir. Gerek meslektaşlarımızın gerek halkımızın yaşanan gecikme ile ilgili tedirginlik yaşadığının, soru işaretleri olduğunun farkındayız. Halk sağlığı adına konunun yakından takipçisi olduğumuzu ve Türk Eczacıları Birliği olarak halkımızın sağlığı adına adımlar atmaktan geri durmayacağımızı belirtmek isteriz.”

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı