Köşe Yazıları

TÜRKİYE KIZARDI

Hepimizin artık sıkıldığı, bunaldığı ve tam bitti denen yerde tekrar tekrar karşımıza daha da güçlü bir şekilde gelen hastalık Covid 19 gündemden bir türlü düşmüyor.

Dile kolay bu kendisi minicik ama etkisi devasa virüs, meşhur koronavirüs ve sonradan ortaya çıkan mutasyonlu akrabaları bir yılı aşkın bir süredir yakamızı maalesef bırakmıyor ve de bırakmaya da pek niyeti yok gibi. Salgın artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Kısıtlamalar, yasaklar, aşılar derken tüm dünya virüs ve bu global salgınla hala mücadele içinde. Her ülke farklı kısıtlama ve kurallarla virüsle savaş halinde.

Salgının ilk başlarında bu virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalyanın uyguladığı; salgından en çok etkilenen bölgelerden başlayarak en az etkilenen bölgelere göre değişik kısıtlama ve yasaklamalar getirilerek hazırlanan, renk ve bölgelere ayrılan salgın risk haritası, 1 Mart’tan itibaren ülkemizde de, Kademeli Normalleşme adı altında uygulanmaya başladı.

1.bölge – Kırmızı / Çok yüksek riskli bölge
2.bölge – Turuncu / Yüksek riskli bölge
3.bölge – Sarı / Orta riskli bölge
4.bölge – Mavi / Düşük riskli bölge

İlk hafta harita fena görünmüyordu. Bir çok sarı vardı, maviler vardı. Kırmızılar çoğunlukla Karadeniz’de olmakla birlikte çok dazla yoktu. Vaka sayıları oldukça düşmüş, aşılar 65 yaş üstüne kadar hızla ilerlemiş ve salgında rahat bir nefes alınmaya başlanmıştı.

O yüzden kademeli normalleşmeye adım atılıp bu harita yöntemine başvuruldu. Kırmızı bölgeler de dahil olmak üzere kısıtlamalarda gevşemeler oldu, hafta sonu sokağa çıkma yasakları sarı ve mavi bölgelerde tamamen kalkarken, turuncu ve kırmızılarda sadece Cumartesi yasağı kalktı, restaurantlar, kafeler saat 7’ye kadar da olsa açıldı.

Bunalmış olan esnaf da, halk da mutlu oldu. İnsanlar sokaklara aktı. Restaurantlar, kafeler, barlar; sosyal mesafe mi, o da ne dercesine unutulup yan yana, dip dibe oturan insanlarla doldu taştı. Havalar da ısınınca olanlar oldu. Parklar, sahiller, sokaklar insanlarla doldu.

Ne mi oldu? Türkiye kızardı. 81 ilden 58’i kızardı, kıpkırmızı oldu. Zaten tek tük olan mavi illerden sadece bir tanesi mavi kaldı, Şırnak.

Evet sayılar gevşeme ile birlikte birden tekrar tırmanışa geçti. Şu an gerçekten başa dönmüş gibiyiz. Günlük vaka sayıları inanılmaz! 30,000-40,000 civarında. Hatta Avrupa’nın en kötüsü olma ünvanını da sanırım İngiltere’nin elinden aldık.

İkinci dalgayı ne zaman yaşadık geçirdik bilemiyorum ama üçüncü dalga geldi deniyor. Diliyorum ki bu dalga son dalga olur ve salgın bu dalgalara kapılıp gider bir an önce.
Sağlıklı, duyarlı ve güzel bir hafta diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı