Ekonomi

Türkiye’de Koronavirüsü Öldüren Kumaş Üretildi || E Haber Ajansı

Türkiye COVIDE karşı vatandaşını koruyan kumaş üretmeyi başardı. ARGE ve inovasyon çalışımlarına inanan ve alanda tecrübe ve bilgi birikimi olan başarılı tekstil CEO larından bir olan Sn. Ümit ÇELİK ve Ülkemizde başarılı projeler yürüten ARGE ve inovasyon uzmanı Endüstri Yüksek Mühendisi Sn. Reşan ARLIER tarafından bu başarıya imza atıldı. 

Covid 19 da dâhil virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren, su itici ve yüzde 90 hava filtrasyonu sağlayarak insanları korun ilk kumaş özel özel ibr teknoloji ile Türkiye de başarıldı. Su geçirmezlik ve tekrar kullanılma özellikleri olan kumaş 60 kez yıkanmasından sonra bile Covid 19’u dahil diğer virüsleri ve bakterileri yüzde 96,6 etkisiz hale getirdiği analiz edilerek dünyada akredite laboratuvarda onaylanmıştır. Türkiye’nin ünlü ve başarılı tekstil CEO larından bir olan Sn. Ümit ÇELİK ve Ülkemizde önemli ARGE ve inovasyon uzmanlarından biri olan başarılı projeleri tanınmış Endüstri Yüksek Mühendisi Reşan ARLIER birlikte gerçekleştirilen bu başarılı inovasyon özel bir ekiple yürütülen hassas ve yoğun çalışmalar sonucunda 3 ayda geliştirildi. Antiviral, anti bakteriyel, yüksek derece su geçirmezlik özelliği yanında yüzde 90 hava filtrasyon özelliğine sahip olan kumaş geliştirildi.

Ünlü CEO larından bir olan Sn. Ümit ÇELİK dokuma tekstil alanında ülkemizde ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Yaklaşık 3 aydır proje ortağım Reşan Hanımla ve özel bir ekiple Türkiye’nin önemli tekstil firmaları ile sürdürdüğümüz yoğun ARGE çalışmaları sonrasında COVID 19 da dâhil tüm virüs ve bakterilere karşı yüzde 96,6 koruma özelliği olan ve yıkama ile uzun süre özelliğini kaybetmeyen bu kumaş hem kendini hem de kullanıcısı koruyor.

Yüzeyine gelen 100 virüs ve bakterinin anında 96,6 sını etkisiz hale getirerek BİZLERİ KORUYOR. Kendisi de bir sağlık çalışanı olan proje ortağım Reşan Hanım bu fikrin mimarıdır ilk günden itibaren ülkemizde ki sağlık çalışanları başta olmak üzere risk grubunda ki vatandaşlarımızı koruyarak sağlıklı ve verimli çalışmalarını devam ettirecek bir koruyucu ekipman kumaşı üretmeyi hedefledik ve bugün büyük bir sevinçle hedefimize ulaştığımız söyleyerek bu başarıyı sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya da insan sağlığı adına bu gelişme çok önemli bir inovasyonun ilk adımıdır. İstenilen tüm tekstil gruplarında bu özelliği uygulayabilecek teknik bilgi ve alt yapımız ülkemizde mevcuttur. Emeği gecen başta tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Kumaşlarımız çok yakın zamanda halkımıza hizmet etmeye başlayacaktır. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam ediyoruz.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı