Genel

AHEF: AİLE HEKİMLERİ İLE İLGİLİ YANLIŞTAN ACİLEN DÖNÜLMELİ

Sağlık Bakanlığı 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan Aile Hekimleri Yeni Ödeme Sözleşme Yönetmeliği ile halkımızın nitelikli sağlık hizmeti almasını engellemiştir. Şöyle ki; yeni yönetmeliğe göre aile hekimleri kayıtlı nüfuslarının Obezite, Diyabet, Kanser, Hipertansiyon hastalıkları nedeniyle en az yılda 1 kez izlenmesi şartı koymuştur. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yönetmeliğin yanlış olduğunu ve bu yönetmeliğin aile hekimleri ile yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

AHEF 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan Türkiye genelinde aile hekimlerinden bu konuyla ilgili sürekli tepki geldiğini söyledi. “Türkiye’de aile hekimlerinin ortalama nüfusları 3100 kişi civarında ve bir hekimin nerdeyse yılda yapması gereken izlem sayısı hasta profiline göre değişmekle birlikte yılda 10.000-15.000 işlem yapması istenmektedir. Bu izlemleri yapmak hayatın olağan akışına aykırıdır. Sahadaki nüfusu 3100 olan bir hekimimiz bakanlığın istediği yıllık 6483 tarama ve 9044 yani toplamda 15527 işlemi için hiç yıllık izin kullanmadan, bayram tatillerinin hafta içine denk gelmeden günlük ortalama 60 işlem yapması gerekir. Her işlemi nitelikli hizmet için en az 15 dakikadan yapmaya kalksa günde 15 saat eder. Bu aile hekimi pandemik aşı hizmeti yapmadan, poliklinik hizmeti vermeden, gebe ve bebek takibi aşılaması hizmeti vermeden, aile sağlığı diğer işlemlerini de yapmadan sadece nitelikli kronik hastalık takibi yapmak istese bile İMKÂNSIZ!”

Sağlık Bakanlığı aile hekiminden imkânsızı istemiştir!

Dr. Eryazğan sözlerine şöyle devam etti. “Halkımızın sağlığı büyük tehlike altındadır. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan obezite, kanser, hipertansiyon ve diyabet hastalıkları risk grupları tarama yapılırsa erken teşhis edilir. Uygun nitelikli izlemle de tedavi takibi yapılır, hastalığa bağlı komplikasyonlar önlenir, hasta bireylerin yaşam kalitesi artar, ölümler azalır, beklenen yaşam süreleri uzar.

Bakanlığın bu konudaki toplantılarında daima mevcut nüfusla ve verilen hedefle ek görevlerimizle imkânsız olduğunun altını çizmemize rağmen, bizden halkın sağlığını tehlikeye atmamızı istemekledirler. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi halkımız sağlık hizmetini daha çok aile hekiminden almak istemektedir. Aile hekimleri olarak halkımızın nitelikli hizmet almasını önemsiyoruz. Bu nedenle halkımıza duyurumuzdur ki; aile hekimleriniz sağlığınızla ilgili bu yanlıştan acilen dönülmesi, kaliteli sağlık hizmeti almanız için çok önemli olduğunun tekrar altını çizmektedir.”

AHEF, yıllardır talep ettikleri “aile hekimlerinin kayıtlı nüfusu, aile hekimlerinin özlük hakkında sorun yaşatılmadan çözülmeli” önerisinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurgulamaya devam edecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı