Köşe Yazıları

BAĞIMSIZLIĞIN BAŞKENTİ İZMİR VE EGETIME DERGİSİ

İzmir huzurun, sevincin,  aşkın kentidir. İzmir özgürlüğün ve bağımsızlığın kentidir.

Sevgili okurlar, İzmir’i anlamak ve anlatabilmek sanırım birkaç satırla mümkün olmayacaktır. Çünkü bir şehre kimlik veren sadece toprakları değildir. Bir şehri yücelten ve kimlik veren edebiyatçılarıdır, sanatçılarıdır, fikir adamlarıdır, gazeteleridir, dergileridir.

 

Sevgili okurlar, İzmir’in önemini kavramak için işgal yıllarına bakmak lazım.

 

Birinci Dünya Savaşı’nın kaybedilmesinin ardından imzalanan Mondros Ateşkesi sonrasında Anadolu’da işgaller başlamıştır. İzmir’in işgali 15 Mayıs 1919 tarihinde başlamış ve  9 Eylül 1922 tarihine kadar sürmüştür.

Bu işgale Anadolu’nun her yerinden tepkiler yağmış, İstanbul’daki vatanseverler de sessiz kalmamış, Darülfünun öğrencileri Belediye binası önünde dalgalanan bayrağın üzerine siyah bir şal örtmüşler ve elbiselerinin sol tarafına beyaz bir rozet iliştirmişlerdir. Bu rozetlere de “İzmir Kalbimizdir” yazmışlardır.

Gazi Mustafa Kemal’de İzmir’in işgali sonrası oluşan bu cepheyi “namus cephesi” olarak nitelendirmiştir..

İzmir’in, işgali millî uyanış ve tam bağımsızlık yolunda kilit bir rol oynamıştır.

İzmir,  işgale karşı duruşun simgesi olmuştur.

İzmir’in işgali Anadolu’yu birleştirmiş ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olmuştur. İzmir’in kurtuluşu Türk zaferinin tüm dünyaya ilanı olmuştur.

 

İzmir’in kurtuluş fitili ateşleyen Hukuk-u Beşer Gazetesi Başyazarı Hasan Tahsin olmuştur. Hem gazetesinde yazmış olduğu yazılar ile milli mücadeleye büyük katkı sunmuş hem de Yunan işgaline karşı gelerek Türk Milletine önderlik edip şehit düşmüştür.

Hasan Tahsin, Türk Kurtuluş harekâtının ilk şehit gazetecisi olarak Türk Milletinin kalbinde yerini almıştır. Bu nedenle İzmir basının ülkemiz açısından büyük önemi vardır. Çünkü ülkemizde bağımsızlık ateşini İzmir basını yakmıştır. O nedenle İzmir’de basın emekçisi olmak ayrıcalıktır.

 

Sevgili okurlar, İzmir’de yaşamak sanırım bir insan için en büyük kazanç olsa gerek. Çünkü bırakın güzelliğini tarihsel mirası insana ayrı bir güven vermekte. Hele Gazi Mustafa Kemal’in kalbinde bambaşka bir yeri olan bir şehir olması buraya ayrı bir anlam yüklemektedir.

 

Bende böyle gurur dolu bir kent olan İzmir’de, Kurtuluşun ve Kuruluşun ilk şehit gazetecisi Hasan Tahsin’in memleketinde faaliyet gösteren www.egetime.com haber sitesinde köşe yazarı olmaktan onur duyuyorum.

 

Sevgili okurlarım, bu vesile ile üç yıl önce İzmir’de yayın hayatına başlayan şuan Türkiye’de adından söz ettiren egetime dergisi ve www.egetime.com haber sitesinin kuruluş yıl dönümünü kutlar yayın hayatında başarılar dilerim.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Abdullah Şahin

Tarihçi – Yazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı