Köşe Yazıları

ÇOCUKLAR YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİDİRLER?

Yaşı kaç olursa olsun her çocuk yaz tatilinin gelmesini büyük bir sevinçle bekler. Yaz tatilleri dinlenmenin yanı sıra aynı zamanda çocukların gelişimine olumlu anlamda katkı sağlayacakları bir dönemi de ifade etmektedir.

Anne ve babalar da çocuklarının tatilde verimli zaman geçirmesini isterler. Fakat bu son yılda pandemi etkisiyle azalan sosyalleşme sonucu çocukların; tablet, telefon ve televizyonla oldukça fazla zaman geçirdiklerini gözlemlemekteyiz. Çocuklar anne ve babalarının yönlendirmeleri konusunda şekil alırlar ve sınırı onlara belirleyecek olan kişiler yine aileleridir.

Ne olursa olsun çocuklar bir düzene ihtiyaç duyar ve her konuda olduğu gibi bu konuda sınır belirlemenin büyük bir önemi vardır. Tatili verimli ve keyifli geçirmeleri adına ailelere bazı önerilerde bulunmak istiyorum;

Çocuklar yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte biraz daha enerji dolu olurlar. Yaz tatilinin gelmesiyle hem dinlenmeli hem de sosyal alandaki faaliyetlerle çocuklar desteklenmelidir.

Bunun için okulun yaz okulu etkinliklerinden faydalanılabilir.

Çocuğun alanını esnetmekle birlikte aynı zamanda çocuğun sınır geliştirmesi önemlidir. Kendi alanında özgür bırakmak ve çocuğu bu konfor alanında gözlemlemek çocuğu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır

Yaz tatilinde çocukla ailenin zaman geçirmesi, birlik ve beraberliğin önemini anlaması açısından çocuğun gelişimine katkı sağlanmalıdır. Kültürel geziler, taş boyama, ebru ve sohbet saatleriyle çocuğun aileyle verimli zaman geçirmesi sağlanmalıdır.

Tatilde çocuğun akademik anlamda desteklenmesi gereken yanları konusunda, eğitimcilerden bilgi alıp ailenin o alanları desteklemesi çocuğun gelişimine önemli anlamda katkı sağlayacaktır.

İyi Tatiller

Uzm. Aile Danışmanı Serap Ağalar

Daha Fazla Göster

Serap Ağalar

Uzman Aile Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı