Köşe Yazıları

COME ON ENGLAND!

Geçen yıl Koronavirüs salgınından dolayı yapılamayan, bir çok Uluslararası etkinlik gibi iptal edilen Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2020; bu yıl salgının bitmemiş olmasına rağmen, geçen yıla oranla azaldığı ve bir bakıma kontrol altına alındığı için bu yıl yapılıyor.

Türkiye’de büyük umutlarla turnuvadaydı ve de şampiyonanın favori isimlerinden İtalya ile aynı grupta idi. Hatta bildiğiniz gibi açılış maçı da Roma’da Türkiye ve İtalya arasında oldu. Biz de oradaydık. Süper bir ortam vardı. Türk bayrakları, İtalyan bayrakları ile ahenkle dalgalanıyordu. Andrea Bocelli ile görkemli bir açılışın ardından şampiyonanın ilk maçı başladı.

Avrupa’nın dört bir yanından gelen gurbetçilerimizin destekleri, tezahüratları, varlıkları maalesef yetmedi. 3-0 yenilerek aslında ilk maç ile veda etmiş gibiydi Türk Milli takımımız. Hele de kesin yeneriz dediğimiz Galler’e 2-0 yenildiklerinde turnuvaya veda etmişti Türkiye.

Türkiye gidince, yaşadığım ülke olan İngiltere oldu favorim. Genelde İngilterenin de son yıllarda uluslararası turnuvalarda pek başarılı olduğu söylenemez. O yüzden de çok umutlu değildim aslında. Hele de  uzun yıllardır Almanya’ya karşı hiç galip olamamışlardı. Üstelik de şampiyonanın güçlü ve favori ülkeleri Fransa, Portekiz teker teker elenirken İngiltere’ye bir çok kişi gibi ben de pek şans vermiyordum.

Ama beklenmeyen güzel sürpriz sonuç geldi ve İngiltere Almanya’yı yendi. Hem de 1 değil 2 gol ile, 2-0. Londra Wembley’de oynanan maç, geçen yıl salgından en çok etkilenen İngiliz halkını, inanılmaz mutlu etti. Herkes bir an salgını, hastalığı, yeni varyant Deltayı unuttu ve stadyumda, yeni yeni açılmaya başlanan publarda, barlarda, sokaklarda sarmaş dolaş eğlencelerle adeta kupayı kazanmışcasına bu zaferi coşkuyla kutladı.

İngilterenin çeyrek finaldeki rakibi Ukrayna ve karşılaşma Roma’da olacak. İngilizler maalesef İtalya’ya maç için gidemeyecekler. Gidişte karantina, dönüşte karantina falan.

Seyahatler yapılamasa, gidiş gelişler zorlaşmış olsa da, virüs varyantları ile birlikte sinsice hala aramızda dolaşıyorsa da, Euro2020 hepimize tüm bunları bir an olsun unutturdu ve hayatımıza ihtiyacımız olan heyecanı ve mutluluğu kattı.

Ben bu Cumartesi “Come on England” diyerek İngiltere’yi destekleyeceğim.  Peki sizin favori ülkeniz hangisi?

Haftaya görüşmek üzere, iyi haftalar!

Daha Fazla Göster

İlkgül Karaca

Gazeteci / Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı