Röportajlar

 İŞ İÇİN GİRDİĞİ MODA SEKTÖRÜNDE B95P İSİMLİ KENDİ MARKASINI YARATTI

İzmirli genç girişimci 27 yaşındaki Berk Pamuk, tasarımlarının beğenilmesi üzerine kendi markasını yarattı. Modayı yakından takip edenlerin beğenisini kazanan ve B95P adı verilen markanın hedefi yurtdışına açılıp dünya markası olmak.

Sektöre ilk olarak müşterisi olduğu mağazalara iş için başvurduğunda adım atan Berk Pamuk, şimdilerde kendi oluşturduğu markası ile müşterilere hizmet veriyor. B95P markasıyla piyasaya giren Pamuk, onlarca çeşit ürün tasarlıyor.

“Biriktirdiğim harçlıklarımı gidip son kuruşuna kadar beğendiğim kıyafetlere verirdim. Bazen eve yürüyerek döndüğüm oluyordu” diyen Pamuk, daha sonra alışveriş yaptığı mağazalardan birine çalışmak için girdiğini söyledi.

İşini severek yaptığını fakat kendine ait bir markası olması için hedefe odaklandığını söyleyen Berk Pamuk, o dönem çalıştığı mağazanın vitrininde olan kıyafetleri kendisinin tasarlamaya başladığını vurguladı. Genç girişimci Pamuk, şunları kaydetti: “Diğer butikler tasarlayıp giydiğim ürünleri gelip bana soruyorlardı. Daha sonra Kemeraltı’ndan tarzımın daha çok hitap ettiği yer olan Alsancak tarafına geçmeye karar verdim. Daha yenilikçi olup ileriyi düşünmeye çalıştım. Alsancak’ta arkadaşım ile beraber bir pasajda butik açtık. Üç ay içerisinde dükkânı çok güzel bir hale getirdim. Sonra dükkânı devren satıyor musun? diye teklifler gelmeye başladı”

“İLK BUTİĞİMİ 17 YAŞINDA AÇTIM”

Sektöre ara verip oyunculuk ve mankenlik çalışmaları için İstanbul’a giden Berk Pamuk, Fox TV’de yayınlanan “en iyi benim” programında yarıştı.

Daha sonra İzmir’e dönme kararı aldığını söyleyen Pamuk, “Döndükten sonra içerisinde ‘b95p’ ismi olan “Vogue” diye kendi markamı oluşturma kararı aldım. Kendi tasarladığım tişörtlerin üzerine lekeler ve figürler yaparak böyle bir marka çıkarttım. İlk butiğimi 17 yaşında açtım.  Şimdiki butiğim ile yaklaşık iki yıldır hizmet vermekteyim. Örnek aldığım ve giyim tarzını beğendiğim kişi ise İtalyan modacı Gianluca Vacchi’dir” dedi.

Tarzını oturtma anlamında sektördeki en iyi firmalardan biri olduğunu düşündüğünü aktaran Berk Pamuk, müşterilerin gönlünü kazanma adına kolye, çorap, bileklik hediye ettiğini ve bunun geri dönüşlerini iyi aldığını belirtti.

Şapka, ayakkabı, boxer, pantolon gibi onlarca çeşit ürün satan genç girişimcinin mağazası 18-45 yaş arası müşterilere hitap ediyor.

“Müşterinin istediği değişik tasarımlarda da bulunmaya çalışıyorum” diyen Pamuk, şöyle devam etti:

“Mesela bir müşteri tişört almaya geliyor. ‘Keşke bu tişörtün ben de atleti olsaydı’ diyor. Hemen anında tasarlayıp onu atlet haline getiriyorum. Müşterinin isteği biz de çok önemli. Müşterinin alışveriş yapması için ilk önce sana bakması lazım. Ben güzel giyinmeliyim ki müşterinin ona göre güvenmesi lazım. Giyimime ve tarzıma özen göstermeye çalışıyorum.”

Toptancılardan aldığı ürünleri kendi giyecekmiş gibi seçtiğinin altını çizen Pamuk, kumaşlara dokunarak ürünün kalitesini hissetmeye çalıştığını ve bir gün kendi markasını Avrupa’ya satmayı arzuladığını vurguladı.

 

 

“KALİTELİ ÜRÜNLER UYGUN FİYATLA BURADA”

“Günümüz modasını yakından takip ediyorum. Çok şubeleşmeden işe olan hakimiyeti kaybetmeden tek bir butik ve marka altında büyümek istiyorum” diye konuşan 27 yaşındaki girişimci, “Müşteriler bu kadar kaliteli ürünlerin uygun fiyatta olmasına şaşırıyorlar. Böyle bir atmosfere göre fiyatların müşterilerin cebine hitap etmesi çok iyi” dedi.

Telefonunu satıp o şekilde butiğini açtığını belirten Pamuk, aile desteğine gerek duymadığını ve kendi imkanları ile mağazayı açtığını söyledi.

Şu an yüzde on seviyesinde olduğunu belirten girişimci Berk Pamuk, iyi yerlere geleceğine inancının tam olduğunu aktardı.

Diğer yandan da Miss & Mr Model Of Turkey yarışmasına katılmak istediğini belirten Berk Pamuk, şöyle devam etti: “Yurtdışında özellikle Almanya’dan müşterilerim var. Bu sıralar çöl, bedevi havasını andıran baskılı ürünler, kadifeli, antika halı baskılı ürünlere talep var. Yazın daha sade ve jogger pantolonlar, ince kumaşlar, etro desenli ürünler talep görüyor. Arkadaşlar diğer markalarda bulamadıkları ürünleri bizde bulabiliyor.”

Son olarak müşterilerine ürünlerle ilgili uyarılarda bulunan Berk Pamuk şunları sözlerine ekledi:

“Aldığımız ürünlerin toptancısını iyi araştırıyoruz. Tasarımlarda en iyi şartları ortaya koymaya çalışıyoruz. Ürün alırken özgüvenli olmalı insan. İnsanlar beğenir mi algısından uzak durmaları lazım. İyi giyinmek özgüven ister çünkü. Önemli olan marka değil bence yakışması ve tarz olması. Oversize tişörtleri tercih ediyorlar. Alt olarak dar üst olarak bol kıyafet giyiyorlar. İtalyan paça pantolonlar, yandan zincirli aksesuarlı pantolonlar, üste keten gömlek tercih ediliyor. Şu an talepler bu yönde bulunuyor. Aldığım ürünleri önce ben deniyorum sonra müşterilere öneriyorum. İnsanların üzerinde kendi markamı görünce çok seviniyorum. İnsanları doğru giydirip görsel olarak güzel hazırlamak çok tatlı bir his. Çok para çok kalite demek değildir. Müşteriler rakam yerine kaliteye bakıp ürünü denemeliler. Müşteriler kendine ne yakışıyorsa onu giymeli.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı