İzmir Gündemi

“İzmir, yatırımlarımızda her zaman ön planda”

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Başarı Sohbetleri’nin son konuğu TANKAR Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İZSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Selim Tan oldu. Toplantıda konuşan Mehmet Selim Tan, “Tüm Türkiye’de yatırım yapsak da İzmir her zaman ön planda” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, başarı hikâyeleri toplantılarına internet üzerinden devam ettiklerini söyledi. İş yaşamında fark yaratan iş insanlarını Başarı Hikayelerini Sohbetleri’nde ağırlamaya devam ettiklerini söyleyen Küçükkurt, “Başarıya giden yolda kritik dönemeçleri, düşüş ve çıkışları anlatan iş insanları, genç girişimcilere örnek teşkil ediyor. Bu anlamda verimli bir toplantı serisine imza atıyoruz. Pandemi sonrasında yüz yüze de bu toplantılara devam edeceğiz” diye konuştu.

TANKAR Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İZSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Selim Tan, İZSİAD Başarı Hikayeleri Sohbetleri’ne konuk olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Batmanlı bir ailenin çocuğu olarak tarımla uğraştıklarını ve babasının traktör satışı ile ticaret hayatına atıldıklarını belirten Tan, “1990-92 yıllarında Batman’dan göç etme kararı aldık ve ailenin büyüğü olarak fizibilite yapmak için Mersin’e gittim. Mersin’den İstanbul’a oradan da İzmir’e geldim ve İzmir’i benimsedim. İzmir’in dokusu, sıcaklığı, yaşam tarzı bana kendimi evimde gibi hissettirdi” dedi.

‘Tekstille başladım, petrol ile devam ediyorum”

 

Tekstil işi yapan bir arkadaşına ortak olduğunu anlatan Tan, “Firmanın yüzde 50’sini alarak ortak oldum ve tekstil işine girdik. Ailem ile birlikte, pazarlama, üretim, satış ağı oluşturarak, 2 yıl içinde Türkiye’nin her yerinde bayiler açtık ve  Rusya’ya ihracat yapmaya başladık.” dedi.

1994, 5 Nisan kararları ile Türkiye’nin bütün sektörleri gibi tekstil sektörünün de olumsuz etkilendiğini belirten Tan, “Ticari öngörüme göre bu bir fırsattı ve tam büyüme zamanıydı. Ortağım küçülme, ben büyüme yanlısıydım. Bu görüş ayrılıği nedeniyle yollarımızı ayırmaya karar verdik.” dedi. Her iki ortağın,  firmaya talip olduğunu belirten Tan, kısa kibrit çöpünü çekerek ayrılmaya karar verdiğini belirtti. Tan konuşmasında  “Kısa çöpü ben çektim ve firma arkadaşımda kaldı, benim de tekstil hayatım böylece bitmiş oldu” dedi.

Salça üretim işine girmek için yeni bir şirket kurduklarını belirten Tan, “Çanakkale’de fabrika kiraladık ve işletmeye başladık. İşler çok iyi giderken ikinci bir iş arayışına girdik. Kardeşlerimden biri üretimin başında kaldı, ben ve diğer kardeşlerim farklı bir sektöre giriş yaptık” dedi.

Her Batmanlının gönlünde, akaryakıt işi yatar

 

Batman’ın petrol kenti olduğunu hatırlatan Tan, “Her Batmanlının gönlünde akaryakıt işi yapma tutkusu vardır. Bornova’da bir akaryakıt istasyonu satın aldım. Total Türkiye akaryakıt distribütörlüğünü aldık. Hem perakende, hem de tüm Türkiye çapında toptan ve taşıtmatik ticaretine başladık. Tüm büyük akaryakıt firmaları ile bir kaç yıl içinde ticaretimiz başladı ve istasyon sayımızda artış meydana geldi. 2007 yılında bu işler devam ederken Batı Beton ve Çim Beton’dan hazır beton taşıma işi teklifi geldi. Bir müddet araştırdıktan sonra bu işi yapmaya karar verdik. 2007 yılında Tankar Lojistik şirketini kurarak yaklaşık 200 araçla hazır beton taşıma işine girdik. Bu da Türkiye’nin en büyük hazır beton taşıma filosu anlamına geliyor” dedi. Ayrıca inşaat sektöründe İzmir’in prestijli projelerine imza attıklarını belirtti. Tan konuşmasına  ; “Farklı sektörlerde iş yapınca personel sayımız hızla arttı. Bu nedenle kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için Tanklar Akademiyi kurduk, ailemize dahil olana her çalışan  burada eğitim alır ve işe başlar” diye devam etti.

“Westpark Outlet Avm akaryakıt istasyonundan doğdu”

2015 yılında İzmir Çevre Yolu üzerinde iki akaryakıt istasyonu ihalesinin çıktığını anlatan Tan, “Bu alanın 170 bin metrekarelik büyük bir alan olduğunu, bu alana büyük bir tesis yapabileceğini öngördük ve ihaleye bu şekilde hazırlandık. Rakiplerimiz bu alanı sadece akaryakıt istasyonu olarak projelendirirken, biz daha kapsamlı bir öngörü ile,  (AVM öngörüsüyle)  teklif verdik ve kazandık. 260 milyon TL’lik bir yatırım ile 2017 yılında akaryakıt istasyonlarını açtık, 2018 yılında da Westpark AVM açıldı. Westpark Outlet Türkiye’nin en büyük ikinci outlet AVM’sidir. 60 bin metrekare kiralanabilir alan ve 200’ün üzerinde yerli ve yabancı mağaza bulunuyor” diye konuştu. Hali hazırda İzmir’de 12; İstanbul’da 4 ve Denizli’de 1 istasyon olmak üzere toplam 17 akaryakıt istasyonu olduğuna dikkat çeken  Tan: “Tankar Grup olarak bünyemizde 8 grup şirketi bulunmaktadır. 2600 çalışanımız ile 2015-2020 yılları arasında, her yıl düzenli olarak  Fortune 500 listesi ile en büyük 500 şirket arasında yer almanın gururunu yasamaktayız” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı